Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowy Olsztyn Główny nabiera kształtów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
16-10-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Nowy Olsztyn Główny nabiera kształtów
fot. MJ
Wykonawca nowego dworca Olsztyn Główny zakończył prace przy konstrukcji dachu nowego dworca, który nabiera już charakterystycznych kształtów. Wiadomo jednak, że roboty przedłużą się do przyszłego roku.

Na początku stycznia 2022 r. PKP SA podpisały umowę z firmą Torpol na budowę nowego dworca kolejowego w Olsztynie. Nowy obiekt o charakterystycznej formie żagla będzie składał się z trzech kondygnacji – dwóch nadziemnych i jednej podziemnej. Ta ostatnia będzie połączona z placem przydworcowym oraz z tunelem, prowadzącym na perony oraz na Zatorze. Więcej o koncepcji piszemy tutaj.

Obiekt nabiera już charakterystycznych kształtów. – Zakończyliśmy wykonanie konstrukcji dachu wraz dodatkowymi elementami konstrukcyjnymi, które pozwolą na jego wyprofilowanie. Po demontażu dźwigu rozpoczął się montaż poszycia dachowego. Równolegle prowadzone są prace przygotowawcze do montażu szklanej elewacji nowego Olsztyna Głównego. Rozpoczęły się również roboty ziemne, a także żelbetowe związane z wykonaniem pochylni prowadzącej z placu w kierunku tunelu na perony – informuje Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA.

Wcześniej PKP SA zapowiadały, że pierwsi podróżni skorzystają z nowego dworca w drugiej połowie 2023 roku. Teraz obowiązuje nowy termin. – Planujemy zakończyć prace przy budowie nowego Olsztyna Głównego w pierwszych miesiącach przyszłego roku – wskazuje Sarna.

Równolegle Torpol, w ramach oddzielnej umowy z PKP PLK, przebudowuje układ torowo-peronowy. W ramach tej inwestycji powstaje właśnie nowy i dłuższy tunel pod torami, który umożliwi także przejście na drugą stronę, na Zatorze. – Podróżni korzystają już z przebudowanych peronów nr 3 i 4. Po pracach rozbiórkowych budowane są perony nr 1 i 2. Na perony prowadzić będzie przebudowane przejście podziemne z windami i schodami ruchomymi, co ułatwi dostęp osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Gotowych jest 8 z 10 segmentów tunelu, powstają kolejne. Do szerszego i wyższego przejścia będzie także dostęp od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej, co ułatwi dostęp do kolei również mieszkańcom osiedla Zatorze. Wymieniane są tory, rozjazdy i sieć trakcyjna. Zakończenie przebudowy stacji Olsztyn Główny zaplanowano w maju 2024 r. – mówi Martyn Janduła z biura prasowego PKP PLK.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5