Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Nowe Mevo. Nextbike po raz czwarty odwołuje się do KIO i domaga się ponad 9 milionów złotych

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2022-01-10 15:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gdańska

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe Mevo. Nextbike po raz czwarty odwołuje się do KIO i domaga się ponad 9 milionów złotych
fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl
Nextbike Polska SA w restrukturyzacji odwołał się do Krajowej Izby Odwoławczej w postępowaniu na nowe Mevo. To już czwarte odwołanie spółki powiązanej z poprzednim operatorem Mevo, który nie poradził sobie z zarządzaniem rowerem metropolitalnym na Pomorzu. Obszar Metropolitalny Gdańsk Gdynia Sopot nie zgadza się z odwołaniem - tym bardziej, że wybrał już nowego operatora i chce jak najszybciej uruchomić system: flotę 4099 rowerów w 16 gminach. Dodatkowo Nextbike wniósł pozew sądowy przeciwko GOM GGS o wypłatę ponad 9,3 mln zł.

Przypomnijmy: 24 grudnia 2021 r. OM GGS poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na nowe Mevo.

Kolejne odwołanie...

W poniedziałek, 3 stycznia 2021 r; w godzinach nocnych do Krajowej Izby Odwoławczej wpłynęło odwołanie Nextbike Polska SA w restrukturyzacji na wybór najkorzystniejszej oferty w postępowaniu na nowe Mevo. Zostali o tym poinformowani pozostali uczestnicy postępowania.

– Nie zgadzamy się z odwołaniem – mówi Dagmara Kleczewska, kierownik projektu Mevo w OM GGS. – W naszej ocenie wszystkie czynności w postępowaniu zostały przeprowadzone prawidłowo, zgodnie z prawem zamówień publicznych. To już czwarte odwołanie tej spółki do KIO w postępowaniu na Mevo. Wcześniej spółka domagała się m.in. przesunięcia składania ofert o pół roku, bo jak sama przyznała nie jest gotowa na złożenie oferty, a co najważniejsze na spełnienie oczekiwań mieszkańców, którzy od dawna czekają na powrót Mevo.

Z powodu odwołania złożonego przez Nextbike, procedura związana z wdrożeniem nowego Mevo najprawdopodobniej przeciągnie się w czasie.

– Czekamy na dalsze czynności KIO w związku z wniesionym odwołaniem – mówi Dagmara Kleczewska.

Pozew na ponad 9 milionów złotych

Tymczasem NB Tricity - spółka córka byłego operatora Mevo Nextbike - w komunikacie giełdowym poinformowała o wniesieniu pozwu przeciwko Stowarzyszeniu Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Domagają się zapłaty ponad 9.3 mln złotych - 8,2 mln zł tytułem wynagrodzenia za prace wykonane w ramach realizacji umowy na dostawę, uruchomienie i zarządzanie systemem roweru metropolitalnego MEVO, a także prawie 1,2 mln złotych jako odsetki ustawowe za opóźnienie.

Wcześniejsze, trzecie odwołanie Nextbike Polska, dotyczące m.in. wspomnianego składania terminu ofert zostało przez KIO odrzucone.

Dwie oferty w przetargu na Mevo

Z trzech firm, biorących udział w trwającym 1,5 roku postępowaniu dot. nowego Mevo, oferty złożyły dwie. Nextbike Polska SA w restrukturyzacji ostatecznie nie przedłożył oferty. Konsorcjum BikeU (Polska) i Freebike (Czechy) złożyło ofertę na kwotę 365 mln zł, a firma City Bike Global SA (CBG) z podwykonawcą Geovelo ze Szczecina - na kwotę 159 mln zł. Po zbadaniu ofert, analizach ekspertów i prawników, a także po pozytywnej opinii biegłego rzeczoznawcy, komisja przetargowa zdecydowała 24 grudnia 2021 roku o wyborze spółki City Bike Global SA. Hiszpańska spółka zarządza ponad 30 tysiącami rowerów w Finlandii (Helsinki, Espoo, Vantaa, Tampere), Szwecji (Sztokholm - uruchomienie w marcu 2022 r., 5100 rowerów elektrycznych), Francji (Clermont-Ferrand) i Peru (Lima), a obecnie uczestniczy w publicznych przetargach rowerowych m.in. na Śląsku, w Marsylii (Francja), Cote Basque (Francja), Oulu (Finlandia) i Surco oraz Surquillo (Peru).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trójmiasto rozstrzyga przetarg na nowe Mevo

Komunikacja

Trójmiasto rozstrzyga przetarg na nowe Mevo

Redakcja/inf. pras. 27 grudnia 2021

Zamieszanie wokół nowego Mevo trwa

Mobilność

Zamieszanie wokół nowego Mevo trwa

Jakub Rösler 18 sierpnia 2021

Nowe Mevo coraz bliżej. Trójmiasto publikuje oferty

Mobilność

Nowe Mevo coraz bliżej. Trójmiasto publikuje oferty

Jakub Rösler 28 lipca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5