Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nowe centrum Warszawy z teatrem i muzeum

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-09-2015
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Podczas dzisiejszej konferencji architekt Thomas Phifer zaprezentował projekty budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na placu Defilad. Projekty obejmują nie tylko budynki, ale całościową wizję planu zagospodarowania przestrzennego z nową infrastrukturą.

Zaprojektowane budynki tworzą spójną całość, mają uosabiać twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy.

– Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy. Budynki skrajnie różnią się od otoczenia, symbolizując w ten sposób wyjątkowy moment w historii miasta – powiedział Thomas Phifer, przedstawiając wizualizacje zespołu budynków, z których leżący od strony ul. Marszałkowskiej, który pomieści MSN, jest jednolitą białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego, zaś leżący od strony Pałacu Kultury gmach teatru to również zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

Teatr otwarty na plac


Budynki połączone będą otwartym forum, stanowiącym przyjazną, częściowo zadrzewioną przestrzeń publiczną, przeznaczoną na plenerowe działania artystyczne. Forum ma być miejscem spędzania wolnego czasu, a także przestrzenią, w której obie instytucje kulturalne spotykają się z publicznością: mieszkańcami Warszawy i gośćmi stolicy.

Budynek teatru TR Warszawa zaoferuje unikalne rozwiązanie, pozwalające otwierać główną przestrzeń sceniczną zarówno na plac, jak i na park, co sprawi, że nie tylko będzie można na co dzień podglądać przygotowania do spektakli, ale i organizować koncerty i przedstawienia niczym imprezy plenerowe. Z kolei MSN zapraszać będzie do wnętrza przeszklonym parterem, na którym znajdą się zarówno sale wystawowe, jak i audytorium i centrum edukacyjne. Cały parter osłonięty będzie przed żywiołami pogody jasną, półprzezroczystą arkadą, która stanowić będzie delikatne przejście pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku.

– Zlokalizowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i uznanego nie tylko w kraju teatru TR Warszawa w obiektach w samym sercu Warszawy, w jej centralnej przestrzeni urbanistycznej, stwarza wielką szansę na jeszcze wyraźniejsze zaakcentowanie roli kultury w funkcjonowaniu nowoczesnej metropolii. Budynki, wkomponowane w najbliższe sąsiedztwo kojarzonego z naszym miastem Pałacu Kultury i Nauki, wyróżniają się transparentnością architektury i prostotą. Mogą stać się kolejnymi elementami, współtworzącymi markę Warszawy i budującymi jej wizerunek w świecie. Projekt Thomasa Phifera i jego zespołu, przygotowany w najlepszym światowym stylu, obejmuje nie tylko budynki, ale całościową wizję planu zagospodarowania przestrzennego z nową infrastrukturą. Patrząc na wizualizacje architektoniczne obu budynków, wokół nich widzimy przestrzeń przyjazną mieszkańcom, zachęcającą do odpoczynku, spotkań, dyskusji, udziału w wystawach czy sztukach teatralnych. Prawdziwe nowe centrum Warszawy, otwarte i pełne życia – powiedziała o przedstawionych projektach Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Harmonogram inwestycji zakłada, że prace projektowe będą trwały do końca pierwszego kwartału 2017 r., budowa rozpocznie się w sierpniu 2017 r., a cała inwestycja zostanie zakończona do połowy 2020 roku. Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15.000 m.kw., zaś teatr ok. 11.000 m.kw. Inwestycji będzie towarzyszyła przebudowa placu Defilad. Budżet na projekt oraz budowę części muzealnej wynosi 270 mln zł bez wyposażenia, natomiast koszt budowy Teatru, również bez wyposażenia, to 125 mln zł.

Przebudowa placu Defilad

Projekt obejmuje nie tylko budynki, ale także całościową wizję planu zagospodarowania przestrzennego z nową infrastrukturą i ponad setką nowych drzew. Nowy plac jest wyłożony ciepłymi, naturalnymi materiałami, dzięki czemu tworzy zachęcające, otwarte i pełne życia miejsce spotkań. Proste, mocne fasady budynków wyznaczają krawędź placu i nadają kształt bardziej kameralnemu forum. Forum jest tętniącym życiem miejscem działań kulturalnych i spotkań w otwartej przestrzeni, zarówno wejściem, jak i łącznikiem; łączy muzeum i teatr z placem Defilad i parkiem Świętokrzyskim. Jak pisaliśmy, miasto ogłosiło już przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej i przetargowej.


Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Przestrzeń

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Witold Urbanowicz 24 października 2018

Rusza zagospodarowanie pl. Defilad. Najpierw kanał techniczny

Przestrzeń

Zobacz również:

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Przestrzeń

Zagospodarowanie pl. Defilad. Kanał techniczny bardzo drogi

Witold Urbanowicz 24 października 2018

Rusza zagospodarowanie pl. Defilad. Najpierw kanał techniczny

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5