Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Nowe autobusy, ITS i drogi. Tak Kielce widzą przyszłość komunikacji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-08-22 09:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe autobusy, ITS i drogi. Tak Kielce widzą przyszłość komunikacji
autobus Kielcefot. Lukas 3z, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Kielce zleciły wykonanie dwóch studiów wykonalności dla projektów rozwoju komunikacji publicznej o łącznej wartości blisko 300 mln zł, przewidzianych do dofinansowania unijnego. Plan zakłada m.in. zakup 25 autobusów, wyposażenia pojazdów w biletomaty, zapowiedzi głosowe i ekrany LCD do wyświetlania trasy, a także realizację centrum komunikacyjnego na dworcu PKS i system ITS. Nie zabrakło też szeregu zadań związanych z rozbudową układu drogowego.

Jeden z projektów zawiera dziewięć zadań opiewających na kwotę 195,3 mln zł, przy czym Kielce liczą na 145,74 mln zł dofinansowania unijnego. Obejmuje on poprawienie standardu pojazdów komunikacji miejskiej oraz oczywiście rozbudowę układu drogowego. W ramach projektu przewidziano montaż w autobusach 150 biletomatów, 230 tablic LCD do przedstawienia tablic oraz doposażenie 150 autobusów w urządzenia systemu zapowiedzi głosowych. Powstać ma też centrum komunikacyjne na terenie charakterystycznego dworca PKS. Miasto właśnie ogłosiło konkurs na koncepcję tego obiektu.

Dużą uwagę poświęcono też rozbudowie układu drogowego. Miasto planuje przebudowę Zagnańskiej od Witosa do granicy miasta wraz budową pętli, budowę przedłużenia ul. Olszewskiego w kierunku skrzyżowania ulic Zagnańskiej i Witosa, realizację przedłużenia ul. Wincentego z Kielc do ul. Warszawskiej wraz z budową nowej pętli autobusowej. Ponadto zapisano zadanie poprawy dostępności komunikacyjnej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego poprzez rozbudowę ul. Domaszowskiej i ul. Żniwnej wraz z rozbudową skrzyżowania al. Tysiąclecia PP z al. Solidarności. Projekt obejmuje też wdrożenie inteligentnego systemu transportowego (ITS) wraz z budową niezbędnej infrastruktury.

Przetarg na studium wykonalności rozstrzygnięto 14 lipca. Zamówienie dla tego projektu zrealizuje firma Kancelaria VIP z Olsztyna, która zaproponowała cenę w wysokości 28,8 tys. zł brutto (koszt realizacji dokumentu decydował o wyborze w 95%). Opracowanie ma powstać do 21 października tego roku. Natomiast rozpoczęcie robót budowlanych przewidziano na III kwartał 2017 r., a zakończenie – na IV kwartał 2020 r.

Drugi projekt obejmuje cztery zadania wycenione na 99,8 mln zł. Tutaj Kielce chcą uzyskać 87,83 mln zł dofinansowania. Jednym z zadań jest zakup 25 autobusów z napędem spełniającym co najmniej normę Euro 6. Ponadto założono montaż 30 elektronicznych tablic informacyjnych. Również i w tym projekcie przewidziano inwestycje związane z układem drogowym – rozbudowę ul. Wapiennikowej wraz ze skrzyżowaniami z ul. Ściegiennego i Husarską oraz z ul. Ks. J. Popiełuszki i ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego, a także rozbudowę ul. Cmentarnej na odcinku od ul. Sandomierskiej do ul. Zielnej wraz z przebudową parkingu przy cmentarzu Cedzyna.

Przetarg na studium rozstrzygnięto w połowie lipca. Zlecenie dostała kielecka firma EPRD Biuro Polityki Gospodarczej i Rozwoju Regionalnego, która usługę wyceniła na nieco ponad 35 tys. zł (również tutaj waga kryterium ceny to 95%). Opracowanie ma powstać do 2 września br. Rozpoczęcie prac budowlanych przewidziano w I kwartale 2017 r., a ich zakończenie w IV kwartale 2019 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5