Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Nowa linia tramwajowa powstanie w Rydze

Dalej Wstecz
Autor:

Tomasz Kościelny

Data publikacji:
2017-08-29 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rigas satiksme/Baltic Course

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowa linia tramwajowa powstanie w Rydze
Fot. Arroww, lic. CCA 3.0/Wikimedia Commons
Komisja Europejska potwierdziła finansowanie projektu rozbudowy infrastruktury tramwajowej w stolicy Łotwy. Zakłada on stworzenie nowej linii w dzielnicy Skanste. Wartość planowanego projektu to prawie 100 mln euro.

Zgodnie z założeniami, w Rydze ma powstać zupełnie nowa linia o długości ok. 3,6 km. Projekt zakłada także modernizację infrastruktury w przypadku niektórych z istniejących linii, m. in. nr 5 i 9, w tym prace torowe i modernizację systemów zasilania. W rydze pojawi się także dwanaście niskopodłogowych tramwajów, zostanie zmodernizowany system sterowania ruchem oraz zostanie wykonana przebudowa niektórych ulic. W ramach inwestycji powstanie 11 nowych przystanków tramwajowych.

Całkowity koszt inwestycji został oszacowany na 97,4 mln euro, z czego 65,7 mln euro będzie pochodziło z unijnego Funduszu Spójności. Kolejne 4,3 mln euro to pieniądze pochodzące z innych środków, które zostaną przyznane na koniec 2018 roku. Samorząd Rygi w swoim budżecie zabezpieczył 27,4 mln euro jako wkład własny.

Inwestycja była już kilkakrotnie oprotestowana przez organizacje pozarządowe. Ich obawy wzbudza historyczny cmentarz, który zdaniem aktywistów może zostać zniszczony. Efektów budowy linii obawiają się także ekolodzy, którzy boją się o losy drzew, które dziś kolidują z inwestycją. Według społeczników, inne dzielnice Rygi znacznie bardziej potrzebują tramwaju niż Skanste. Samorząd przekonuje jednak, że cmentarz pozostanie nietknięty, natomiast projekt linii w innej dzielnicy nie miałby tak dużej szansy na unijne dofinansowanie.

Władze miasta zapewniają, że realizacja inwestycji spowoduje ożywienie gospodarcze tej części miasta, doprowadzi do wzrostu zatrudnienia oraz usprawni poruszanie się po Rydze.

Prace budowlane mają ruszyć w drugiej połowie przyszłego roku, a całe przedsięwzięcie ma zostać zakończone w roku 2022.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5