Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Norwegia. Otwarto półkilometrowy barwny tunel rowerowy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Norwegia. Otwarto półkilometrowy barwny tunel rowerowy
fot. Fordepakken
Burmistrz Jenny Følling w Sunnfjord otworzyła tunel Kletten dla pieszych i rowerzystów w Førde. Miasteczka znajduje się na północnym-zachodzie Norwegii. Nowy obiekt ma 430 metrów długości, a unikalny i dynamiczny system oświetlenia sprawia, że tunel jest niezwykłą atrakcją.

Nowy wydrążony tunel ma długość 430 metrów, posiada dwie oddzielne ścieżki rowerowe i chodnik dla pieszych. Co ciekawe, wewnątrz obiektu zainstalowano specjalny system oświetlenia, który wysyła fale kolorowego światła w głąb obiektu, za każdym razem, gdy do środka wkracza pieszy lub wjeżdża rowerzysta. W momencie wjazdu rowerzysty do tunelu wpada fala światła. Jeśli ktoś przybywa z przeciwnej strony, ciągnie ze sobą nową falę światła. W ten sposób osoby w tunelu mogą zauważyć, że nadjeżdżają pojazdy albo, że ktoś podąża z tyłu.

– Spacer lub jazda na rowerze po wąskim chodniku w starym tunelu skalnym był koszmarem. W nowym, pięknym tunelu rowerzyści mogą się bezpiecznie mijać. Wierzę, że liczba osób, które chodzą pieszo lub jeżdżą rowerem do szkoły i pracy zdecydowanie wzrośnie dzięki nowemu tunelowi – wyraziła nadzieję Jenny Følling, burmistrz Sunnfjord, zanim otworzyła oficjalnie nową przeprawę.

Na otwarcie przybyło około 200 osób, a ku radości przedstawicieli władz, wielu z nich to dzieci i młodzież – na rowerach, skuterach i pieszo. W trakcie budowy tunelu wywieziono około 3000 ciężarówek z kamieniem. Czas budowy wyniósł rok i trzy miesiące. Tunel ma przekrój 5,5 metra, a koszt jego budowy wyniósł 110 mln koron norweskich, czyli ok. 52 mln zł.


fot. Fordepakken

– Przede wszystkim gratulujemy mieszkańcom Førde wspaniałego nowego tunelu dla pieszych i rowerzystów, który mam nadzieję, będzie bardzo przydatny. Wielkie podziękowania dla Førdepakken i Norweskiego Zarządu Dróg Publicznych za to zadanie i dobrą, partnerską współpracę – podkreślił Frank Mohn, prezes AG Tunnel, firmy, która wydrążyła obiekt.

Wydarzenie było tak naprawdę potrójnym świętem. Równocześnie świętowano dziesiątą rocznicę powstania rowerowego miasta Førde i rozpoczęcie tygodnia mobilności w Sunnfjord.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5