Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Nieplanowany pożar na II linii. Otwarcie 14 grudnia nierealne?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-12-03 16:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nieplanowany pożar na II linii. Otwarcie 14 grudnia nierealne?
fot. WU
W nocy z wtorku na środę (2/3 grudnia) doszło do pożaru w pomieszczeniu technicznym na stacji C-9 Rondo Daszyńskiego, co nie było elementem toczących się odbiorów i prób dokonywanych przez Straż Pożarną. Niezależnie od tego zdarzenia docierają do nas informacje, że otwarcie centralnego odcinka II linii metra – zapowiadane na 14 grudnia – jest nierealne.

Jak informuje wykonawca, doszło do awarii (zwarcia) jednego zespołu akumulatorowego zasilania awaryjnego. – Informację o tym w systemie mieliśmy o godz. 21:59. Kilkanaście minut po 22 rozpoczęło się oddymianie przestrzeni technologicznej – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy, firmy AGP Metro. Wszystkie instalacje i systemy zabezpieczające zadziały poprawnie.

Strażacy dostali zgłoszenie o godz. 22:13. – Nasze działania polegały na sprawdzeniu pomieszczeń technicznych, w których doszło do pożaru akumulatorów podtrzymujących zasilanie w razie awarii. Pomieszczenie jest ochraniane stałą instalacją gaśniczą, więc pożar się nie rozprzestrzeniał – mówi Kapitan Michał Gigoła z komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Akcja strażaków trwała półtorej godziny.

Wykonawca zlecił już wymianę uszkodzonego zespołu akumulatorów. – Instalacja ta pracowała bez zarzutu przez pół roku, czyli od momentu, kiedy załączono na tej stacji zasilanie. Zarządziliśmy już rewizję wszystkich zespołów tego dostawcy – mówi Mateusz Witczyński.

Nie wiadomo, jak to zdarzenie wpłynie na termin otwarcia centralnego odcinka II linii metra, który jest teraz w trakcie odbiorów. – Z naszego punktu widzenia to zdarzenie pokazuje jak ważne jest sprawdzenie wszystkich systemów, zwłaszcza odpowiadających za bezpieczeństwo pasażerów. Nie ma co myśleć o otwarciu – co zresztą podkreślała pani prezydent – jeśli wszystkie elementy, systemy i zabezpieczenia nie zostaną dokładnie sprawdzone. Musimy mieć pewność, że metro jest bezpieczne – mówi Krzysztof Malawko, rzecznik prasowy Metra Warszawskiego.

Niezależnie od pożaru docierają do nas informacje z kilku źródeł, że zapowiadana przez władze miasta data otwarcia na 14 grudnia jest nierealna. Przyczyną są przedłużające się odbiory i drobne usterki. Ratusz jak na razie nie komentuje tych doniesień. – W tym momencie kluczową sprawą są odbiory techniczne, prowadzone m.in. przez Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Kiedy cała dokumentacja zostanie pozytywnie zweryfikowana i gdy uzyskamy zgodę na użytkowanie, metro zostanie uruchomione. Oczywiście zależy nam na czasie, ale bezpieczeństwo warszawiaków jest najważniejsze, więc spokojnie czekamy na zakończenie odbiorów – mówi Bartosz Milczarczyk, rzecznik Urzędu Miasta.

* Ad. tytuł: Czemu "niezaplanowany" pożar? W trakcie odbiorów są wykonywane próbne zadymienia stacji, tym razem nie były to jednak ćwiczenia.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
II linia metra od startu z pełnym zasięgiem sieci komórkowych

Komunikacja

II linia metra od startu z pełnym zasięgiem sieci komórkowych

Witold Urbanowicz 03 grudnia 2014

Metro: Odbiory bez problemów. Ile potrwają – nie wiadomo

Prawo & Finanse

Metro: Odbiory bez problemów. Ile potrwają – nie wiadomo

Witold Urbanowicz 26 listopada 2014

Tunele II linii metra z przeciekami. To naturalne zjawisko

Przestrzeń

Tunele II linii metra z przeciekami. To naturalne zjawisko

Witold Urbanowicz 25 listopada 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5