Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Niemcy: Lockdown przedłużony i nowe ograniczenia

Dalej Wstecz
Autor:

Artur Bogdanowicz

Data publikacji:
2021-01-07 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niemcy: Lockdown przedłużony i nowe ograniczenia
fot. WU
W związku ze wciąż wysokimi wskaźnikami zachorowań w Niemczech zdecydowano  o przedłużeniu i częściowym zaostrzeniu lockdownu. Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn w obliczu aktualnej sytuacji zdecydowały o ograniczeniu przewozów dalekobieżnych do poziomu 85% pełnej oferty. Ruch regionalny i podmiejski ma odbywać się w miarę możliwości bez większych zmian.

We wtorek (5 stycznia) szefowie krajów związkowych, częściowo wirtualnie, spotkali się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i federalnym ministrem zdrowia Jensem Spahnem. Podczas obrad zapadła decyzja o przedłużeniu i częściowym zaostrzeniu trwającego lockdownu. Wstępnie obostrzenia mają obowiązywać kolejne trzy tygodnie licząc od nadchodzącego poniedziałku, czyli do 31 stycznia. Celem działań jest obniżenie liczby zachorowań i hospitalizacji tak, aby wskaźnik zachorowalności (mierzony jako liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu 7 dni) spadł poniżej 50. Mimo że od kilku dni liczba ta de facto spada, to wynosi obecnie 127. Najwięcej nowych zachorowań notowanych jest obecnie w graniczącej z Polską Saksonii (R=262), najmniej w Bremie (R=74), choć wszędzie występują lokalne różnice.

Do końca miesiąca w Niemczech obowiązują ograniczenia przemieszczania. O ile dotąd możliwe były spotkania mieszkańców dwóch gospodarstw domowych, maksymalnie jednak niż 5 osób i dodatkowo dzieci, to od najbliższego poniedziałku jedno gospodarstwo domowe spotkać będzie mogło zaledwie jedną osobę spoza domu. Szkoły, przedszkola, żłobki, restauracje, bary, sklepy niespożywcze i niedrogeryjne pozostaną zamknięte, podobnie jak siłownie, salony fryzjerskie itp. W przypadku szkół obowiązywać ma tryb zdalny. Bawaria już zapowiedziała, że lutowe ferie zostały odwołane, aby móc w tym terminie nadrobić zaległości w nauce.

W regionach (miastach czy powiatach), w których wskaźnik zachorowalności wynosi powyżej 200, mieszkańcy poruszać się będą mogli w pierścieniu 15 km od miejsca zamieszkania. Poszczególne landy utrzymać mogą także własne środki ochrony, jak np. godzinę policyjną, obowiązującą obecnie w Bawarii, Badenii-Wirtembergii czy Saksonii.

Przy powrocie do kraju z obszaru podwyższonego ryzyka, czyli np. Polski, obowiązywać będzie – obok obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny – także przedstawienie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (wykonanego najwcześniej na 48h przed wjazdem do kraju) bądź wykonanie go od razu po przyjeździe. Kwarantannę zakonczyć będzie można najwcześniej w piątym dniu po wjeździe na teren Niemiec po otrzymaniu negatywnego wyniku kolejnego testu. Do tej pory nie jest jasne, jakie wyjątki od tej zasady maja obowiązywać.

Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) dotąd oferowały pełną paletę przewozów, w obliczu aktualnej sytuacji zdecydowały o ograniczeniu przewozów dalekobieżnych do poziomu 85% pełnej oferty. Ruch pociągów osobowych i podmiejskich ma być utrzymany w miarę możliwości w całości, aby umożliwić dojazd do pracy, lekarza czy na zakupy.

Kolejne spotkanie premierów landów i kanclerz Merkel planowane jest na 25 stycznia, o ile oczywiście wcześniej nie wystąpią nadzwyczajne okoliczności.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Twardy lockdown w Niemczech od środy. Transport publiczny bez ograniczeń

Prawo & Finanse

Twardy lockdown w Niemczech od środy. Transport publiczny bez ograniczeń

Artur Bogdanowicz 14 grudnia 2020

Indie zamknęły miasta w stylu „Wuhan”. Na tydzień

Komunikacja

Indie zamknęły miasta w stylu „Wuhan”. Na tydzień

Jakub Dybalski 23 marca 2020

Kijów. Komunikacja miejska tylko z przepustką

Komunikacja

Kijów. Komunikacja miejska tylko z przepustką

Jakub Dybalski 23 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5