Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

Niemcy. Chemnitz kupuje kolejne tramwaje dwusystemowe

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2015-08-10 07:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niemcy. Chemnitz kupuje kolejne tramwaje dwusystemowe
fot. Vosslochtramwaj dla Chemnitz
Firma Vossloh wyprodukuje kolejne cztery tramwaje dla Chemnitz, przystosowane do poruszania się zarówno po sieci tramwajowej, jak i kolejowej. Kontrakt z tamtejszym zarządcą transportu to opcja zamówienia pochodzącego jeszcze z 2012 roku.

Prawie trzy lata temu zarządca transportu Verkehrsverbund Mittelsachsen GmbH podpisał umowę z firmą Vossloh na dostawę ośmiu 37-metrowych tramwajów dwusystemowych (ang. tram-train), przystosowanych do jazdy z prędkością do 100 km/h. Pojazdy będą obsługiwały miejską sieć tramwajową, ale i trasy kolejowe - na początku z Chemnitz do Burgstädt, Hainichen oraz do miejscowości Mittweida. Na liniach niezelektryfikowanych, tramwaje dwusystemowe, zwane również czasem „tramperami”, będą poruszały się z wykorzystaniem silnika spalinowego. Silniki elektryczne będą z kolei przystosowane do napowietrznej sieci 600 V i 700 V prądu stałego. Za osiem pojazdów zamawiający zapłacił 42,3 mln euro.

Niebawem pierwsze dostawy

W tej chwili dwa pierwsze tramwaje pochodzące z pierwszego kontraktu są testowane w zakładzie producenta w Albuixech na terenie Hiszpanii. Dostawy do zamawiającego rozpoczną się jeszcze w sierpniu. Osiem wszystkich pojazdów z pierwszego zamówienia zostanie włączonych do eksploatacji w grudniu tego roku.

Zamówione cztery dodatkowe pojazdy będą identyczne jak te zamówione w 2012 roku. Zarządca transportu skorzystał z wcześniejszej opcji zapisanej w umowie. Zamówienie wiąże się z rozwojem sieci City-Bahn (pod taką nazwą funkcjonuje system).

„Tramper” sukcesem

W Chemnitz decyzję o stworzeniu sieci przystosowanej do tramwajów dwusystemowych podjęto kilkanaście lat temu. Pierwsza trasa łącząca Chemnitz z miejscowością Stollberg została otwarta w w 2002 roku. Jej budowa przyczyniła się do wzrostu zainteresowania pasażerów transportem publicznym. W tej chwili dobiegają końca prace dostosowujące infrastrukturę w rejonie stacji kolejowej w Chemnitz do obsługi tramwajowego taboru dwusystemowego. Pozwoli to na wdrażanie kolejnych etapów rozwoju sieci City-Bahn.

City-Bahn dojedzie do kolejnych miast

Drugi etap projektu polega na rozszerzeniu tras dla „tramperów” o linie z Chemnitz do Aue. Pojazdy wyjadą na wspomniane linie prawdopodobnie w październiku 2017 roku. Trzeci etap przewiduje zwiększenie zasięgu „tramperów” do miejscowości Niederwiesa oraz włączenie w sieć linii Limbach - Oberfrohna oraz Stollberg - Oelsnitz. To nastąpi jednak dopiero około 2020 roku. Wówczas trasy „tramperów” będą liczyły łącznie 226 km.

System kolejowo - tramwajowy jest coraz popularniejszy w Niemczech. Miasta chętnie korzystają z tego typu rozwiązania. W tej chwili tzw. trampery funkcjonują m. in. w obrębie miejscowości: Karlsruhe, Heilbronn, Wörth am Rhein, Kassel, czy - na granicy Francji i Niemiec - w Saarbrücken.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Taryfy regionalne przyciągają pasażerów

Komunikacja

Taryfy regionalne przyciągają pasażerów

Rafał Jasiński 08 kwietnia 2016

Japonia. Pasażerka zdała maturę, trzy stacje zamknięto

Komunikacja

Japonia. Pasażerka zdała maturę, trzy stacje zamknięto

Jakub Dybalski 29 marca 2016

A-Train nadchodzi. Z Amsterdamu do Utrechtu w 10 min.

Mobilność

A-Train nadchodzi. Z Amsterdamu do Utrechtu w 10 min.

Marcin Żywiałkowski 25 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5