Partner serwisu
Prawo & Finanse

Nielegalne parkowanie tańsze niż legalne. Sprawa ma trafić do Sejmu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
16-04-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Na placu Pięciu Rogów, nazwanym prześmiewczo placem Skody Felicji, działacze z Agendy Parkowania zorganizowali happening związany z nielegalnym parkowaniem. Jak wykazali – sankcje są prawie żadne. Aktywiści przedstawili cztery postulaty dotyczące m.in. zmiany zasad działania strefy czy wysokości niezmiennych od 20 lat mandatów. Tematem obiecały się zająć obecne na briefingu posłanki.

Od jakiegoś czasu na przebudowanym placu Pięciu Rogów stoi zdezolowana Skoda. – Za postój w tym miejscu dostałem mandat 100 zł i to maksymalna sankcja, jaką mogę dostać za tego typu wykroczenie – mówi Szymon Nieradka z inicjatywy Agendy Parkowania, który jest autorem serwisu pośredniczącego w zgłaszaniu przypadków nielegalnego parkowania. – 20 lat niedotykania przepisów z parkowaniem doprowadziło do faktycznej depenalizacji nielegalnego parkowania. Mandaty za parkowanie są niższe niż opłaty za legalne parkowanie w strefie. Cierpią na tym nie tylko piesi, ale i uczciwi kierowcy i samorządy, które wydają miliony złotych na infrastrukturę, która jest dewastowana przez kierowców – mówi Nieradka. Jak wylicza, gdyby zaparkował w strefie, dostałby 300 zł opłaty dodatkowej z tytułu parkowania bez biletu.

Cztery postulaty Agendy Parkingowej

Szymon Nieradka wylicza kilka postulatów. Według niego strefa powinna być strefą w całej rozciągłości. – Wewnątrz strefy kontrolerzy powinni zajmować się wszystkimi pojazdami, a nie tylko tymi legalnie zaparkowanymi. W strefie ścigają mnie kontrolerzy i automatyczne samochody, a jak zaparkuję poza kreskami, to mam 4% szans dostania 100-złotowego mandatu – mówi Szymon Nieradka.

Drugi postulat dotyczy aktualizacji taryfikatora mandatów w zakresie nielegalnego parkowania. – Obowiązują opłaty z 2003 r., kiedy pensja minimalna wynosiła 800 zł – zauważa działacz. Proponuje, by podstawę mandatu podnieść do 300 zł i wprowadzić mechanizm recydywy.

Trzeci postulat dotyczy karania kierowców dewastujących zieleń. – Straż Miejska nie może holować z zieleni, nie może dawać punktów karnych, nie może karać za niewskazanie sprawcy. Mandaty powinny być nakładane na właściciela, a nie nieznanego sprawcę. Straż Miejska powinna mieć swobodę w decydowaniu o odholowaniu pojazdu – bez obowiązku udowadniania, że pojazd stwarza zagrożenie. A definicja zagrożenia nie jest ujęta w przepisach – mówi Nieradka.

Czwarty – zmiany przepisów regulujących postój na chodniku, które pochodzą z 1967 r. – Zmiany, które proponujemy, mogą spowodować zmianę kopernikańską w parkowaniu. Obecnie samorządy mogą kształtować politykę parkingową wyłącznie za pomocą słupków, a tych nienawidzimy wszyscy – podkreśla Nieradka.

Posłanki obiecują pomoc

– Nie poradzimy sobie z parkowaniem bez tych kilku prostych zmian. Apeluję do posłanek i posłów, ale także do Rafała Trzaskowskiego, który jest wiceprzewodniczącym PO, o to, by przekonać większość w Sejmie do tych zmian, by uwolnić place i chodniki od samochodów – podkreśla Jan Mencwel ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, przyszły radny miejski.

Z ułomności prawa zdają sobie sprawę obecni na briefingu przedstawicielki Parlamentu. – To nie jest wina samorządu, że ten samochód tu stoi. To wina przepisów centralnych, które nie pozwalają, by to auto stąd usunąć. Jeśli chcemy iść cywilizacyjne w stronę zachodu, to powinniśmy sobie radzić z tą mentalnością, że samochód jest świętością. Miasta powinny być dla ludzi – wskazuje posłanka Klaudia Jachira z Klubu Zielonych.

– Potrzebujemy zmian w prawie. Mogę zadeklarować, że agenda parkingowa trafi na agendę parlamentarną. Musimy rozpocząć tę dyskusję na Komisji Infrastruktury, możemy ją przenieść na forum Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Trzeba przygotować nowelizację ustawy po to, by wszyscy legalnie parkujący nie czuli się oszukiwani przez system – mówi Paulina Matysiak, posłanka klubu Razem, wiceprzewodnicząca Komisji Infrastruktury. Jak mówi, temat zostanie zgłoszony do prac Komisji na kolejne półrocze. – Potrzebujemy ponadpartyjnego konsensu. Te postulaty, gdy się słyszy, jak przepisy są omijane, są bardzo racjonalne – dodaje Matysiak.

Samochód tu nie zostanie

Szymon Nieradka obiecuje przeparkowanie samochodu. – Zepsuty samochód wepchnęliśmy na miejsce najtańsze w Warszawie. Nie dopuszczę do tego, by Skoda Felicja stała się pośmiewiskiem i gruzem w tym miejscu. Mandat za śmiecenie jest wyższy niż za parkowanie. Dzisiaj zostanie przeparkowana w miejsce, które nadal będzie nielegalne, ale nikt tego już nie zauważy – podkreśla działacz.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Poznań. Nowocześniej w strefie płatnego parkowania

Mobilność

Poznań. Nowocześniej w strefie płatnego parkowania

ZDM Poznań 06 marca 2024

Paryż. Mieszkańcy za drogim parkowaniem. Znamy wyniki referendum

Prawo & Finanse

Łódź: Wojska Polskiego – pełna gotowość dopiero w kwietniu

Komunikacja

Paryż: 18 euro za godzinę parkowania SUV. Będzie referendum

Przestrzeń

Wrocław. Jacek Sutryk wyrzucił auta ze skweru przy Krowiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Poznań. Nowocześniej w strefie płatnego parkowania

Mobilność

Poznań. Nowocześniej w strefie płatnego parkowania

ZDM Poznań 06 marca 2024

Paryż. Mieszkańcy za drogim parkowaniem. Znamy wyniki referendum

Prawo & Finanse

Łódź: Wojska Polskiego – pełna gotowość dopiero w kwietniu

Komunikacja

Paryż: 18 euro za godzinę parkowania SUV. Będzie referendum

Przestrzeń

Wrocław. Jacek Sutryk wyrzucił auta ze skweru przy Krowiej

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5