Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Niektóre miasta przywracają normalne rozkłady jazdy. Gdańsk przyspiesza wspólny bilet

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-03-24 17:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niektóre miasta przywracają normalne rozkłady jazdy. Gdańsk przyspiesza wspólny bilet
fot. TLT
Rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które wiążą się z ograniczeniami w liczbie przewożonych pasażerów. Nagła zapowiedź zmian, i to bez szczegółów, zaskoczyła wielu organizatorów komunikacji. Na razie tylko część miast poinformowała o korektach: aby umożliwić przejazd z zachowaniem nowych środków ostrożności będą uruchamiane dodatkowe kursy bądź zostaną przywrócone rozkłady dla dnia roboczego.

O nowych obostrzeniach pisaliśmy tutaj. Obowiązywać ma zasada miejsca siedzące dzielone na dwa, co oznacza, że w pojeździe będzie się mogła znajdować liczba pasażerów odpowiadająca połowie miejsc siedzących. Z uwagi na tryb wprowadzenia zmiany, nie wiadomo jeszcze jak w praktyce będzie implementowana ta zasada. Na razie o korektach poinformowały nieliczne miasta.

O korektach w rozkładzie jazdy informuje Szczecin. Zostanie przywrócone kursowanie według powszednich rozkładów jazdy jak w dni wolne od nauki w szkołach. Dotyczy to godzin szczytów przewozowych (5-8 i 13-16:30). W pozostałych godzinach linie kursują według sobotnich rozkładów jazdy. Jednocześnie możliwe są dalsze ograniczenia.

O wycofaniu się ze zmian związanych z sobotnimi rozkładami informują również Tychy. „Zarząd Transportu Metropolitalnego zrezygnował z zapowiadanych zmian w kursowaniu trolejbusów. Od 25 marca (środa) komunikacja trolejbusowa będzie funkcjonowała: od poniedziałku do piątku według rozkładów roboczych nieszkolnych, w soboty i niedziele zgodnie z rozkładami na te dni” – poinformowały Tyskie Linie Trolejbusowe. Ponadto katowicki Zarząd Transportu Metropolitalnego postanowił wdrożyć zapowiedziane wcześniej zmiany w komunikacji autobusowej w podregionie tyskim (zawieszenie niektórych linii, wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy w dni powszednie), przy czym kursy najbardziej popularne będą realizowane możliwie największymi pojazdami oraz – w miarę możliwości – będą uruchamiane dodatkowe połączenia. ZTM zleci też operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nim przebywać, a na linie, z których najczęściej korzystają pasażerowie, zostaną wysłane pojazdy przegubowe (18 m). Na liniach tramwajowych nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend nadal będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w niedziele. Na pozostałych liniach autobusowych nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne. Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy. ZTM prosi również pasażerów o sygnały o przepełnieniach.

Zmiany wprowadza również Bydgoszcz.  W dni robocze będą obowiązywały rozkłady dla dnia powszedniego.

Swoiste hybrydowe rozwiązanie pojawi się we Wrocławiu. Linie autobusowe: A,D,K,N, 102, 103, 106, 109, 110, 112, 123, 115, 122, 125, 126, 127, 128, 131, 132, 133, 141, 144, 145, 148, 602, 607 będą jeździły według rozkładu roboczego. Pozostałe linie autobusowe, w tym linie nocne, nadal jeżdżą według rozkładu sobotniego. Linie tramwajowe 3, 11, 15 będą jeździć według rozkładu roboczego, pozostałe według rozkładów sobotnich. Na przystankach węzłowych i wybranych pętlach za liczbę osób w pojazdach będą odpowiadać kontrolerzy biletowi oraz pracownicy Centrali Ruchu. W pozostałych wypadkach prowadzący. Pierwszeństwo w przejeździe powinni mieć pracownicy służby zdrowia.

Kraków zapowiada maksymalne wykorzystanie dostępnych wozów. – W związku z dzisiejszymi wytycznymi premiera i ministra zdrowia, wszystkie autobusy, które są do dyspozycji w Krakowie, szczególnie w porannym szczycie komunikacyjnym, będą wykorzystywane – mówi Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego. Dodatkowe kursy rezerwy taboru będą realizowane na 18 liniach miejskich. Wzmocnienia obejmą m.in. linie: 125, 139, 163, 172, 173 i kilka linii tramwajowych, m.in.: 52 i 9. Z danych ZTP wynika, że właśnie na tych liniach napełnienia taboru są najwyższe.

Z kolei Poznań apeluje o ograniczenie podróży, gdyż pole manewru jest niewielkie. „Z uwagi na fakt, że Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu nie ma możliwości istotnego zwiększenia liczby kursów – ponieważ powody stojące za dotychczasowymi decyzjami odnośnie sukcesywnie ograniczanej komunikacji miejskiej nadal pozostają aktualne – apelujemy do pasażerów o stosowanie się do obostrzenia dotyczącego zajmowania wyłącznie połowy miejsc siedzących. Warto podkreślić, że nawet powrót do funkcjonowania transportu bez żadnych ograniczeń – w rytmie zwykłego rozkładu dnia roboczego – nie pozwoliłby zapewnić warunków podróży wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia” – informuje ZTM Poznań.

Już od jutra z nowego ułatwienia będą mogli korzystać mieszkańcy Gdańska. – Razem z marszałkiem Mieczysławem Strukiem zdecydowaliśmy o przyspieszeniu wzajemnego honorowania biletów w mieście Gdańsk. Od środy 25 marca posiadacz imiennego biletu okresowego oraz Karty Mieszkańca może korzystać w Gdańsku również z usług SKM i Polregio – poinformowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Jednocześnie trwają prace nad korektą rozkładów jazdy. – Dokonujemy jednocześnie jeszcze raz przeglądu rozkładów, aby wzmocnić newralgiczne linie tramwajowe i autobusowe w godzinach szczytu – przekazał Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Pisaliśmy już, że limity w pojazdach wprowadza Gdynia. W związku z tym pojawią się dodatkowe kursy. Ponadto kierowcy będą zgłaszać przepełnienie i w takiej sytuacji uruchamiane będą kursy bisowe.

Artykuł aktualizowany. Godz. 18:45

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5