Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Niebawem projekt Polskiej Strategii Wodorowej i wsparcie zakupu autobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-10-27 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niebawem projekt Polskiej Strategii Wodorowej i wsparcie zakupu autobusów
fot. Solaris
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje kolejne działania na rzecz elektromobilności. To nie tylko nowelizacja ustawy, ale też Polska Strategia Wodorowa, która ma zostać niebawem przedłożona do konsultacji. Jeszcze w tym roku ruszą nabory w programie dofinansowania zakupu autobusów elektrycznych i wodorowych.

Pisaliśmy już o wpisaniu do prac legislacyjnych rządu projektu zmian w ustawie o elektromobilności. Dotyczy on m.in. stref czystego transportu, tworzenia uprzywilejowanych pasów na drogach szybkiego ruchu w miastach, zwolnienia z opłat drogowych i środowiskowych większych pojazdów niskoemisyjnych, a także tworzenia punktów ładowania w budynkach wielorodzinnych. Rozwiązania te mają ułatwić oraz przyspieszyć rozwój elektromobilności w Polsce.

Jednocześnie Ministerstwo szykuje program wsparcia zakupu autobusów zeroemisyjnych. Budżet programu to ok. 1,3 mld zł, co pozwoli wesprzeć zakup ok. 500 pojazdów. W pierwszym roku programu wsparcie do zakupu elektrobusu wyniesie 80%, a wodorowego – 90%. – Konkursy na wsparcie autobusów zeroemisyjnych zostaną ogłoszone w IV kwartale 2020 r. – zapowiada Ministerstwo.

Kolejnym krokiem w zakresie rozwoju elektromobilności ma być wodór. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadzi zaawansowane prace nad Polską Strategia Wodorową do 2030 r., a jej projekt powinien – zgodnie z zapowiedziami - zostać przedstawiony do konsultacji publicznych w listopadzie. – Podstawowym celem strategii będzie rozwój polskiej gałęzi gospodarki wodorowej, a do celów szczegółowych zaliczamy wsparcie rozwoju wykorzystania wodoru w trzech priorytetowych obszarach: energetyce, transporcie i przemyśle. Naszą intencją jest, aby po konsultacjach publicznych i przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko dokument został przyjęty przez Radę Ministrów wiosną 2021 r. – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Ustawa o elektromobilności. Strefy czystego transportu obowiązkowe

Prawo & Finanse

Ustawa o elektromobilności. Strefy czystego transportu obowiązkowe

Witold Urbanowicz 23 października 2020

Olsztyn: Autobusy elektryczne nam się nie opłacają

Prawo & Finanse

Olsztyn: Autobusy elektryczne nam się nie opłacają

Roman Czubiński 27 października 2020

MAN: Diesel to nadal najprostszy sposób na odmłodzenie floty

Komunikacja

MAN: Diesel to nadal najprostszy sposób na odmłodzenie floty

Jakub Madrjas 26 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5