Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Nie tylko Stawiguda, ale i Olsztynek chce autobusy do Olsztyna

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-08-29 11:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nie tylko Stawiguda, ale i Olsztynek chce autobusy do Olsztyna
fot. MJ
Z dnia na dzień rozszerza się system komunikacyjny Olsztyna i okolic. Dopiero co podpisano porozumienie ze Stawigudą, do której dojeżdżać będą miejskie autobusy, teraz chętny jest także Olsztynek. Odbyło się już pierwsze robocze spotkanie z władzami miasta. Gmina chce, żeby pierwszy autobus wyjechał 1 października.

Na korzystanie z usług Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Olsztynie do tej pory zdecydowały się dwie gminy. Od wielu lat z miastem współpracuje gmina Dywity. Z kolei na początku sierpnia porozumienie z Olsztynem podpisała gmina Stawiguda. W ramach współpracy uruchomiona zostanie linia 129. Autobusy nowej linii będą ruszać z placu Roosevelta i zatrzymywać się w miejscowościach Tomaszkowo, Dorotowo, Stawiguda, Miodówek, Zezuj i Gryźliny. Połączenie ruszy 1 września, a w ciągu dnia ma zostać zapewnionych 7 kursów pojazdami o długości 12 metrów. Trzy pary kursów w godzinach porannych, dwie w godzinach popołudniowych oraz dwie w godzinach wieczornych.

Okazuje się, że zainteresowanie komunikacją podmiejską jest większe. Do Olsztyna zgłosiła się kolejna gmina, która chce bezpośredniego połączenia autobusami miejskimi. Mimo że władze Olsztynka nie były wcześniej zainteresowane takim rozwiązaniem (gmina Stawiguda namawiała do stworzenia wspólnego połączenia i partycypowania w kosztach), to jednak przekonały ich do tego głosy mieszkańców. W zeszłym tygodniu doszło do roboczego spotkania, na którym rozważano, jak mogłaby wyglądać komunikacja między Olsztynem a Olsztynkiem. Gmina chciałaby uruchomić autobusy 1 października.

Wiadomo już, że pod uwagę brane są dwa warianty. – Rozważane jest przedłużenie linii stawigudzkiej nr 129 do Olsztynka, a także poprowadzenia zupełnie nowej drogą ekspresową – wyjaśnia Paweł Pliszka, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Na razie organizator transportu zobowiązał się do prędkiego przygotowania szacunkowych kosztów każdego z wariantów. W tym tygodniu mają się odbyć jazdy testowe, by ocenić trasę i sprawdzić ją pod kątem rozkładu jazdy.

W związku z tym, że Olsztyn zliberalizował politykę biletową i wycofał tzw. „drugą strefę”, połączenia do gminy ościennych będą standardowo kosztować jak dotychczas – w przypadku biletów jednorazowych po 3 zł normalny i 1,5 zł ulgowy oraz biletów miesięcznych w cenie 80 zł normalny i 40 zł ulgowy. Dzięki temu, mieszkańcy gmin będą mogli korzystać także z autobusów po Olsztynie, co powinno zachęcić ich do przesiadki z busów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Podmiejskie autobusy połączą Stawigudę i Gryźliny z Olsztynem

Komunikacja

Podmiejskie autobusy połączą Stawigudę i Gryźliny z Olsztynem

Przemysław Farsewicz 10 sierpnia 2018

Nowe MAN-y już w Olsztynie

Komunikacja

Nowe MAN-y już w Olsztynie

Przemysław Farsewicz 31 maja 2018

Olsztyn z umową na ITS. Będą nowe tablice, biletomaty i kamery

Komunikacja

Olsztyn z umową na ITS. Będą nowe tablice, biletomaty i kamery

Przemysław Farsewicz 25 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5