Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Nie ma pozwolenia na zburzenie starego dworca Poznań Główny

Dalej Wstecz
Autor:

RK/GW

Data publikacji:
2014-03-27 11:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nie ma pozwolenia na zburzenie starego dworca Poznań Główny
fot. Wiktor Baron, http://baronphotography.eu/Poznań Główny
Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, konserwator zabytków nie wyraził zgody na zburzenie całego starego dworca Poznań Główny. Spółka PKP SA i firma Trigranit muszą odtworzyć przedwojenną fasadę obiektu oraz zachować jego boczne ściany.

Spółka TriGranit, odpowiadająca za budowę nowego poznańskiego dworca miała zagospodarować również budynek starego dworca. W pierwotnej wersji rozważano wyburzenie obiektu. W miejscu budynku powstać miał hotel oraz biura. Decyzja ta spotkała się jednak z licznymi protestami mieszkańców Poznania. Miejski konserwator zabytków przedstawił spółce TriGranit swoje warunki.

- Fasada, która była w latach 30., faktycznie jest bardzo zniszczona. W grę wchodzi raczej jej odtworzenie. Ale moje rozmowy z inwestorem dotyczą też zachowania bryły i ceglanych elewacji. Z oryginalnego budynku zachowało się niewiele, jednak na pewno zachowane są ściany boczne – Mówi „Gazecie Wyborczej” miejska konserwator zabytków Joanna Bielawska-Pałczyńska.

- Od początku deklarujemy odbudowę frontowej ściany dworca, by wyglądem nawiązywała do przedwojennego wyglądu – podkreśla Przemysław Terlecki, rzecznik Trigranitu.

Nie wiadomo jednak, czy nakaz zachowania ścian bocznych nie skomplikuje dotychczasowych planów budowlanych spółki. - Trudno projektować nowy obiekt, z zupełnie nowymi funkcjami, opierając go kolejny raz na takich "doklejanych" kawałkach. Oczywiście z budowlanego punktu widzenia to możliwe. Pytanie tylko, czy finansowo opłacalne i racjonalne – mówi „Gazecie Wyborczej” Terlecki.

Konserwator zabytków nie wyrazi zgody także za zabudowę placu Dworcowego. Negocjacje w sprawie przebudowy dworca mają zakończyć się w połowie 2014 roku.

Zdjęcie ze strony http://baronphotography.eu/

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań Główny: Uda się zbudować schody ruchome na dół?

Przestrzeń

Poznań Główny: Uda się zbudować schody ruchome na dół?

Witold Urbanowicz 16 marca 2016

Perony w Poznaniu będą zmodernizowane

Przestrzeń

Perony w Poznaniu będą zmodernizowane

Redakcja 15 lutego 2016

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Przestrzeń

PKP SA przygotowują remont Poznania Zachodniego

Witold Urbanowicz 10 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5