Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Newag z aspiracjami na tramwaje w Częstochowie. Jest odwołanie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-05-30 10:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Newag z aspiracjami na tramwaje w Częstochowie. Jest odwołanie
fot. Damian27, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Częstochowa kupuje właśnie dziesięć tramwajów z opcją na kolejne pięć. Od warunków przetargu odwołuje się Newag, który twierdzi, że doświadczenie w zakresie dostaw pięciu tramwajów jest zbyt wygórowane względem przedmiotu zamówienia. Firma przekonuje, że choć zrealizowała w okresie ostatnich trzech lat dostawę jednego tramwaju, to posiada odpowiednie know-how, by podjąć się realizacji zadania.

Przedmiotem przetargu ogłoszonego przez częstochowskie MPK jest dostawa dziesięciu nowych tramwajów. Postępowanie zawiera opcję na zakup do pięciu kolejnych tramwajów. Zgodnie z zamówieniem wszystkie pojazdy mają być przegubowe, wieloczłonowe, jednokierunkowe i niskopodłogowe. Tramwaj o długości 28-32 m musi być złożony z 3-5 członów połączonych przegubami.

Od specyfikacji zamówienia odwołanie złożył Newag. Zarzucił zamawiającemu określenie warunków udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia w sposób nieproporcjonalny do przedmiotu zamówienia i utrudniający uczciwą konkurencję. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi warunkami startować mogą firmy, które wykonały należycie co najmniej jedną dostawę łącznie pięciu tramwajów o wartości min. 35 mln z brutto. Newag postuluje, by wymagane doświadczenie ograniczyć do jednego pojazdu.

Newag wskazuje, że w ramach działalności dostarcza również tramwaje i chce wziąć udział w częstochowskim przetargu. Specyfikacja mu jednak to uniemożliwia. Newag wskazuje, że wymóg doświadczenia w zakresie pięciu tramwajów w przetargu, w którym zamówienie podstawowe obejmuje dziesięć sztuk, jest zbyt wygórowane. Zdaniem Newagu już jedna dostawa tramwaju świadczy o posiadaniu zdolności technicznych i zawodowych niezbędnych do wykonania umowy.

Ponadto producent wskazuje na stosunkowo niewielką grupę podmiotów konkurujących na rynku, wymieniając oprócz siebie (w konsorcjum z innymi podmiotami) także Pesę i Solarisa (samodzielnie bądź z Stadlerem). Newag nie wspomina przy tym o Modertransie. Jednocześnie twierdzi, że niewielki wolumen zamówienia sprawia, że zagraniczne podmioty tym postępowaniem się nie zainteresują.

Newag podkreśla, że „posiada zakład produkcyjny i odpowiedni know-how, o czym świadczy dostawa jednego tramwaju produkcji odwołującego oraz dostawa kilkuset innych pojazdów szynowych w ostatnich trzech latach”.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Newag bez szans na tramwaje w Częstochowie

Prawo & Finanse

Newag bez szans na tramwaje w Częstochowie

Witold Urbanowicz 31 maja 2017

Częstochowa ogłasza przetarg na zakup do 15 tramwajów

Komunikacja

Częstochowa ogłasza przetarg na zakup do 15 tramwajów

Witold Urbanowicz 11 maja 2017

Coraz bliżej inwestycji tramwajowych w Częstochowie

Komunikacja

Coraz bliżej inwestycji tramwajowych w Częstochowie

Dominik Wójcik 31 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5