Partnerzy serwisu:
Mobilność

Nagrody Transport-Publiczny.pl. Wyróżnieni: Prezydent Łodzi, Mobilis, Koleje Dolnośląskie i NCBR

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-10-11 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport Publiczny

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nagrody Transport-Publiczny.pl. Wyróżnieni: Prezydent Łodzi, Mobilis, Koleje Dolnośląskie i NCBR
fot. Piotr Kałła
Podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Transportu Publicznego i Inteligentnego Miasta, wręczono cztery nagrody serwisu Transport-Publiczny.pl. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska otrzymała wyróżnienie za zmiany w przestrzeni miejskiej Łodzi. Mobilis za mocną inwestycję w autobusy niskoemisyjne. Koleje Dolnośląskie za przywrócenie sensu podróżowania transportem szynowym w bliższych i dalszych okolicach Wrocławia. NCBR z kolei za wspieranie innowacyjnych zmiany w transporcie zbiorowym.

Łódź to dziś w wielu miejscach plac budowy i miejsce zmian. Miasto nie tak dawno wzbogaciło się o zupełnie zmieniony dworzec kolejowy Łódź Fabryczna, a teraz zmienia się na ulicach i placach. To najszerzej zakrojony program rewitalizacji przestrzeni publicznej w Polsce, liczne modernizacje ulic, placów i budynków, a także tworzenie woonerfów, gdy w innych miastach urzędnicy dopiero zastanawiają się, co to takiego.

– Łódź przeżywa okres wielkich zmian. To porównywalne ze zmianami sprzed ponad stu lat, gdy z małego miasteczka stawała się wielkim ośrodkiem przemysłowym. Te zmiany nie byłyby możliwe, bez nowoczesnych technologii w transporcie – powiedział Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, który odebrał nagrodę w zastępstwie prezydent Zdanowskiej.

Mobilis Spółka z o.o. to przewoźnik, który nie boi się nowych rozwiązań technologicznych. Niedawno w Warszawie objął nowy kontrakt przewozowy, z wykorzystaniem codziennie 50 nowoczesnych autobusów hybrydowych, a takiej floty pojazdów z tym napędem nie ma nawet stołeczne MZA.

– Taka nagroda to docenienie pracy całego zespołu. Wprowadzenie i operowanie tak duża flotą nowych autobusów z nowym napędem to wyzwanie. Kilka, to nie kłopot, ale kilkadziesiąt, to juz coś. Ale my lubimy wyzwania – powiedział Dariusz Załuska, prezes Mobilisu.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju to rządowa instytucja, która nie tylko postawiła sobie za cel rozruszanie polskiego runku autobusowego, przez program Bezemisyjny Transport Publiczny i konkurs na zbudowany z krajowych podzespołów autobus elektryczny, ale też wspiera samorządy i przewoźników mniejszymi programami. Efektem ma być nie tylko rozpowszechnienie ekologicznych napędów, ale też choćby pierwsze kroki w autonomizacji transportu publicznego.

– Warto tu wspomnieć nie tylko o naszych partnerach, ale też o Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zgodził się finansować większość zmian, które próbujemy wdrażać – przyznał Maciej Martyniuk, dyrektor działu NCBR

Jeszcze nie tak dawno poruszanie się po Dolnym Śląsku pociągami nie miało większego sensu. Koleje Dolnośląskie nie tylko zaczęły odzyskiwać pasażerów, którzy wcześniej uciekli do autobusów albo własnych samochodów, ale też zaoferowały im wygodne w zakupie i łączeniu bilety, a także nowy tabor, którym podróżuje się po prostu przyjemnie.

– Gdyby nie dobra współpraca z urzędem marszałkowskim nie byłoby tego sukcesu. A mowa o podwojeniu, w ciągu ostatnich ośmiu lat, liczby pasażerów kolejowych na Dolnym Śląsku – powiedział, odbierając nagrodę, Piotr Rachwalski, prezes Kolei Dolnośląskich S.A.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5