Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MZA Warszawa zainwestują w hybrydy elektryczno-gazowe

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2015-10-21 09:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MZA Warszawa zainwestują w hybrydy elektryczno-gazowe
fot. MZA Warszawa
MZA kończą negocjacje z NFOŚ na temat dofinansowania zakupu 38 przegubowych autobusów hybrydowych, gazowo-elektrycznych. Jest szansa, że pojazdy, których nie ma na razie żadne miasto w Polsce, pojadą po warszawskich ulicach za rok. Rozmawialiśmy o tym podczas Kongresu Transportu Publicznego z prezesem MZA Warszawa, Janem Kuźmińskim.

Michał Szymajda, Transport-publiczny.pl: Skąd wziął się pomysł na zakup gazowych hybryd? Takich pojazdów MZA jeszcze nie miały.

Jan Kuźminski, prezes MZA Warszawa:
Wdrożenie gazowych hybryd na gaz CNG w Polsce to projekt prowadzony przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska (program Gazela – red.). Ma on pieniądze od rządu Hiszpanii z tytułu odkupienia norm emisyjnych dwutlenku węgla. Jakiś czas temu ogłoszony był konkurs, do którego zgłosiły się MZA oraz przewoźnicy z Częstochowy i Gdyni. Po wyborze tych dwóch ostatnich miast do realizacji projektu znaleźliśmy się na liście rezerwowej. Dostaliśmy jednak zapytanie z NFGŚ, czy chcielibyśmy partycypować w projekcie, otrzymując 50% lub nieco więcej środków na zakup 38 autobusów, ponieważ właśnie taką ilość założyliśmy w projekcie.

W jakiej fazie są rozmowy MZA z NFOŚ?


Przechodzimy teraz do fazy negocjacji przed podpisaniem umowy, zarząd NFOŚ rozpatruje nasz wniosek. Myślę, że do podpisania umowy dojdzie jeszcze jesienią. Wówczas wystąpimy do miasta o zgodę na wydatkowanie brakujących pieniędzy.

O jakich konkretnie autobusach mówimy?

Będą to autobusy przegubowe, 18-metrowe. Jest szansa, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na ulicach pojawią się za rok.

Czy na nowych pojazdach znajdzie się również miejsce na panele fotowoltaiczne?

Jeśli tylko to będzie możliwe – jak najbardziej tak. Na dzień dzisiejszy montaż paneli uważamy za trafiony, w okresie letnim oszczędności paliwa sięgają nawet 5%. Dla nas, kiedy wydajemy około 250 milionów złotych rocznie na olej napędowy, każde oszczędności w tym względzie to kolosalne pieniądze. Tym bardziej, że technika produkcji i wykorzystania paneli bardzo szybko się rozwija.

Obecnie 12-metrowe gazowe hybrydy dostarcza do Częstochowy dostarcza Solbus. Przyglądacie się już rynkowi takich hybryd?

MZA mają doświadczenie w eksploatacji hybrydowych autobusów zasilanych olejem napędowym. Będziemy przyglądać się także doświadczeniom w Częstochowie, a także innym projektom.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowskie hybrydy odstawione z powodu groźnej awarii

Komunikacja

Częstochowskie hybrydy odstawione z powodu groźnej awarii

Dominik Wójcik 17 marca 2016

W Częstochowie zaprezentowano hybrydy

Komunikacja

W Częstochowie zaprezentowano hybrydy

Jakub Dybalski, Dominik Wójcik 08 stycznia 2016

Szczegóły remontu hali dla częstochowskich hybryd

Przestrzeń

Szczegóły remontu hali dla częstochowskich hybryd

Dominik Wójcik 17 marca 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5