Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Muzeum Kolejnictwa na Odolanach w 2018 r. Będzie nowy przystanek?

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-04-2015
Ostatnia modyfikacja:
03-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Muzeum Kolejnictwa na Odolanach w 2018 r. Będzie nowy przystanek?
mat. prasowe
W związku z planami zagospodarowania rejonu dawnego dworca Warszawa Główna znajdujące się tam Muzeum Kolejnictwa będzie musiało przenieść się na Odolany. Operacja przewidziana jest na 2018 r. PKP SA myślą o poprawie dojazdu do nowej lokalizacji, w tym o budowie nowego przystanku kolejowego.

Niedawno PKP SA przedstawiły koncepcję zagospodarowania rejonu dawnego dworca Warszawa Główna. Na 10 hektarach przewidziano zróżnicowaną zabudowę – z funkcjami handlowymi, usługowymi, mieszkaniowymi i rekreacyjnymi. Zaplanowano również tereny publiczne i zielone. Partnerem PKP SA i XCity Investment, kolejowej spółki do projektów deweloperskich, została firma Immofinanz Group.

Plany kolejarzy oznaczają konieczność przeniesienia Muzeum Kolejnictwa, które znajduje się na terenie dawnego Dworca Głównego. W zeszłym roku PKP SA i Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego podpisały umowę o współpracy w tym zakresie. – Finalizujemy rozmowy z Urzędem Marszałkowskim na temat stworzenia nowej lokalizacji – na Odolanach. Stworzymy nową jednostkę, centrum kultury, które będzie się nazywało Stacja Muzeum – zapowiada Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA. Prowadzone są też rozmowy na temat finansowania inwestycji. – Będziemy szukać wszelkich źródeł finansowania, w tym – mam nadzieję – unijnego – wyjaśnia Bator.

Muzeum Kolejnictwa nie musi zmieniać lokalizacji już teraz. – Najpierw powstanie projekt nowego obiektu, musi zostać jeszcze zbudowany. Liczymy, że mniej więcej w 2018 r. będziemy mogli te eksponaty przenieść i uruchomić nową lokalizację – mówi Jarosław Bator.

Placówka w nowej lokalizacji będzie oddalona od centrum miasta i nie tak dogodnie położona jak obecnie. PKP SA prowadzą rozmowy z miastem na temat poprawy dojazdu. – Chodzi głównie o poprawę infrastruktury istniejącej – ul. Potrzebnej i połączenie z Połczyńską – informuje Bator.

Być może powstanie też nowy przystanek kolejowy do obsługi Muzeum. – To po naszej stronie. Rozmawiamy już o tym z PKP PLK. Według nas to byłby dobry pomysł, zwłaszcza że obok jest duża przestrzeń niewykorzystana. Gdyby powstał przystanek kolejowy, a później byłyby zagospodarowywane pozostałe tereny na Odolanach, to myślę, że by to dobrze zadziało i współgrało. Dojazd do centrum byłby dobry – zauważa Jarosław Bator.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Muzeum kolejnictwa na Odolanach. Rusza konkurs na koncepcję

Przestrzeń

Muzeum kolejnictwa na Odolanach. Rusza konkurs na koncepcję

Michał Szymajda 30 grudnia 2015

Zobacz również:

Muzeum kolejnictwa na Odolanach. Rusza konkurs na koncepcję

Przestrzeń

Muzeum kolejnictwa na Odolanach. Rusza konkurs na koncepcję

Michał Szymajda 30 grudnia 2015

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5