Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Mrozy: Rusza jedyny tramwaj konny w kraju

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-04-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mrozy: Rusza jedyny tramwaj konny w kraju
fot. Kasper FiszerKolej konna Mrozy – Rudka
W mazowieckich Mrozach znów będzie można przejechać się transportem szynowym prowadzonym przez konia. Jedyna w kraju czynna konna wąskotorówka biegnąca do oddalonej o 2 km Rudki rozpoczyna bowiem kursowanie po niemal dwuletnim okresie przerwy. Powodem były trudności ze znalezieniem odpowiedniej „lokomotywy”: tabor trakcyjny albo nie chciał słuchać się woźnicy, albo buntował się przeciwko chodzeniu po podkładach, albo narzekał na trudy ciągnięcia niewielkiego wagonu.

Pod koniec kwietnia wznowione zostanie kursowanie jednej z najbardziej nietypowych linii wąskotorowych w Polsce – kolei konnej Mrozy – Rudka. Istniejąca współcześnie trasa nawiązuje do wybudowanej na początku XX w. wąskotorówki dowożącej najpierw cegły na budowę szpitala, a po jej ukończeniu – kuracjuszy z dworca „dużej” kolei do sanatorium w oddalonej o ok. 2 km Rudce. Po ok. 50 latach od zamknięcia prymitywnej kolejki zakończona została jej odbudowa na nieco krótszej trasie (koniec w Mrozach położony jest w niewielkim oddaleniu od dworca).

Cztery lata kursów i dwa lata przerwy

Regularne kursy kolei nazywanej przez lokalny samorząd „tramwajem konnym” prowadzone były od 2012 do 2015 r. w sezonie letnim jako atrakcja turystyczna. W zeszłym roku nietypowego pociągu nie udało się jednak uruchomić. – Przerwa w kursowaniu trwała dwa lata (w 2016 r. jeździliśmy przez trzy tygodnie, potem już nie). Problemy dotyczące kursowania miały przede wszystkim charakter organizacyjny i dotyczyły trudności ze znalezieniem woźnicy oraz konia – mówi Magdalena Sulich, sekretarz gminy Mrozy.

Nie każde zwierzę sprawdzało się bowiem w roli „lokomotywy”. – Koń, który ciągnął wagonik wcześniej, nie chciał współpracować z nowym woźnicą, a nowe konie nie chciały chodzić po podkładach, jak również ciągnąć wagonika – relacjonuje. – Pomimo dużych chęci w kilku przypadkach musieliśmy zrezygnować ze względów bezpieczeństwa – konkluduje. Ostatecznie przewozy prowadzić będzie firma HL Bingo Henryk Lasota z Warszawy.

Spotkanie z przyrodą i historią w atrakcyjnej, „żywej” formie

Lokalny samorząd liczy, że teraz połączenie realizowane będzie już bez przeszkód. – Kursowanie tramwaju konnego traktujemy przede wszystkim jako niebywałą atrakcję turystyczną, żywą lekcję historii i możliwość obcowania z przyrodą (ścieżka tramwaju biegnie przez rezerwat przyrody „Rudka Sanatoryjna”). Tramwaj dojeżdża też do wspaniałego obiektu, dawnego sanatorium w Rudce, którego historia powstania ściśle związana jest właśnie z kolejką konną – zachęca do odwiedzin nasza rozmówczyni.

Nie wiadomo jeszcze, czy gmina będzie musiała dofinansować tegoroczne kursy. – Na tę chwilę trudno określić, czy obsługa tramwaju zbilansuje się. Wierzymy, że docelowo tak będzie – zaznacza jednak sekretarz. – Tramwaj kursował będzie w sezonie w niedziele i święta od 14:00 do 19:00 (ostatni kurs o godz. 18.00). Rozpoczynamy 29 kwietnia, planujemy jeździć do 30 września (a przy sprzyjającej pogodzie także w październiku) – zaprasza. Przejazd kosztuje 16 zł (bilety dla dzieci są tańsze).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kościerzyna kupuje autobusy dla komunikacji miejskiej

Komunikacja

Kościerzyna kupuje autobusy dla komunikacji miejskiej

Witold Urbanowicz 20 kwietnia 2018

Solaris dostarcza autobusy do Coburga

Komunikacja

Solaris dostarcza autobusy do Coburga

jd, inf. pras. 20 kwietnia 2018

W Montrealu powstanie sieć bezobsługowego metra

Przestrzeń

W Montrealu powstanie sieć bezobsługowego metra

Redakcja 20 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5