Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MPK-Łódź przyjmuje ofertę na droższy prąd. PGE: Informowaliśmy o sytuacji rynkowej

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-11-17 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK-Łódź przyjmuje ofertę na droższy prąd. PGE: Informowaliśmy o sytuacji rynkowej
fot. Kasper FiszerTramwaj w Łodzi
Samorządy otrzymały wiedzę, która pozwalała na właściwe oszacowanie wartości zamówienia na energię elektryczną – twierdzi Polska Grupa Energetyczna. Dostawca prądu proponuje operatorom komunikacji miejskiej wyższe niż jeszcze rok czy dwa lata temu stawki, tłumacząc to m.in. rosnącymi opłatami za emisję dwutlenku węgla. Zakończył się łódzki przetagg, w którym MPK przyjęło przekraczającą budżet ofertę PGE Obrót.

W zeszłym miesiącu łódzkie MPK poinformowało, że oferty złożone w przetargu na dostawę energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania sieci tramwajowej są wyższe, niż zakładała spółka. Problem podwyżek ma jednak charakter ogólnopolski i mierzą się z nim wszystkie samorządy utrzymujące komunikację szynową lub trolejbusową czy eksploatujące autobusy elektryczne. Jednym z oferentów w łódzkim przetargu było PGE Obrót, które przedstawiło wyższe stawki również innym odbiorcom publicznym.

PGE: Zorganizowaliśmy webinary dla samorządowców

– Obecnie mamy do czynienia z dużą dynamiką na rynku sprzedaży energii elektrycznej, jeżeli chodzi o kształtowanie się cen – przyznaje Małgorzata Babska, starszy kierownik w Wydziale Komunikacji Zewnętrznej i Biurze Prasowym Polskiej Grupy Energetycznej, w skład której wchodzi m.in. PGE Obrót. Wśród przyczyn wskazuje ona najwyższe w historii jej działania ceny megawatogodzin notowane na Towarowej Giełdzie Energii (co wpływa na wartości w przetargach). Zwraca także uwagę na to, że koszt unijnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla jest obecnie przeszło dwukrotnie wyższy niż przed rokiem.

Nasza rozmówczyni zapewnia także, że PGE Obrót stara się informować samorządy o sytuacji rynkowej, a w połowie tego roku zorganizowało dla swoich klientów nabywających prąd w ramach procedury opartej o prawo zamówień publicznych tzw. webinary, na których przedstawiało m.in. czynniki wpływające na wartości oferowane w przetargach. – Rozmawiano również o tym, jak w obecnej sytuacji właściwie oszacować wartość zamówień – usłyszeliśmy. Omawiane miały być też trendy na TGE, które przełożyły się na zwiększone ceny w przetargach.

MPK zgodziło się na podwyżkę w kluczowym zadaniu


Należy w tym miejscu dodać, że łódzkie MPK rozstrzygnęło wspomniany już przetarg na dostawę energii elektrycznej na lata 2022 – 2023. W pierwszej, znacznie większej części zamówienia ofertę złożyło wyłącznie PGE Obrót, a MPK przyjęło ją, akceptując zaproponowaną kwotę 104 mln 213 tys. 700 zł, która o kilka procent przekroczyła zakładany budżet. Postępowanie dotyczące zadania nr 2 zostało natomiast unieważnione.

Znacznie skromniejsza, bo warta mniej niż 4 mln zł część przetargu nie została rozstrzygnięta, bo – jak tłumaczy MPK w dokumentacji zamieszczonej na swojej stronie internetowej – do 28 lutego 2022 r., a nie do 31 grudnia 2021 r. obowiązywać będzie aktualna umowa na dostawę prądu do wybranych punktów. W tym zakresie PGE Obrót był jednym z dwóch oferentów. Propozycja Polskiej Grupy Energetycznej była nieznacznie droższa niż ta spółki Energa Obrót.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Cmentarna kompromitacja

Komunikacja

Łódź: Cmentarna kompromitacja

Roman Czubiński 04 listopada 2021

Łódź: Najdziwniejszy pojazd MPK

Komunikacja

Łódź: Najdziwniejszy pojazd MPK

Kasper Fiszer 06 listopada 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5