Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

MPK Wrocław z planami na remonty torowisk w 2024 r.

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-12-2023
Ostatnia modyfikacja:
28-12-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. MPK Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

Kompleksowa modernizacja torowiska w ciągu ul. Legnickiej, wymiana rozjazdu na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego czy remont przejazdów drogowych w torowisku na ul. Kosmonautów. Za nami kolejny rok pod znakiem programu #TORYwolucja. MPK Wrocław podsumowuje rok 2023 i przedstawia plany na 2024 r.

Inwestycje w ramach TORYwolucji, czyli flagowego programu wrocławskiego MPK, realizowane są już od czterech lat. Przez ten czas wykonanych zostało blisko 70 remontów za łączną kwotę ponad 300 milionów złotych. – Zaczęliśmy tę kadencję od audytu wrocławskich torowisk. Okazało się, że wiele odcinków torowych, trakcyjnych, wiele rozjazdów, krzyżownic, zwrotnic jest do wymiany. Trzeba było podjąć ten trud. Wydaliśmy na wszystkie edycje #TORYwolucji ponad 300 mln złotych. I dzięki temu co udało się zrobić, komunikacja we Wrocławiu funkcjonuje już inaczej. I to nie koniec TORYwolucji – zapewnia Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Legnicka 2.0

W 2023 roku wrocławskie MPK przeprowadziło 19 inwestycji torowych i sieciowych. Największą z nich był remont torowiska w ciągu ul. Legnickiej. Na odcinku od ul. Zachodniej do ul. Niedźwiedziej wykonana została modernizacja torów, wraz z siecią trakcyjną, na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z Milenijną wymieniony został rozjazd, a także odremontowano przejazd. Przejazdy odremontowane zostały także na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Kwiską oraz Małopanewską, gdzie oprócz tego, na wysokości dawnej zajezdni nr V, wymieniony został rozjazd.

Ponadto nowe rozjazdy pojawiły się na skrzyżowaniach ul. Pułaskiego i ul. Małachowskiego, ul. Pomorskiej i Dubois – rozjazd w ul. Pomorską oraz na skrzyżowaniu ul. Świdnickiej i ul. Piłsudskiego - rozjazd od strony ul. Powstańców Śląskich. MPK wyremontowało także przejazdy drogowe w torowisku na ul. Kosmonautów. – Aby w możliwie jak największym stopniu ograniczać wynikające z prowadzonych prac utrudnienia w ruchu, w kluczowych punktach miasta MPK dzieliło je na etapy. Dzięki temu nie było konieczności zamykania newralgicznych skrzyżowań – wyjaśnia prezes MPK Witold Woźny.

Bez sieci nie ma jazdy

Poza remontami torowisk, MPK wykonało szereg prac związanych z siecią. Oprócz wymienionego wyżej remontu sieci trakcyjnej przy ul. Legnickiej, zmodernizowane zostały słupy przy ul. Powstańców Śląskich, stacje prostownikowe „Biskupin”, „Racławicka”, „Ołbińska” i „Pułaskiego”. Miejski przewoźnik wyremontował także sieć trakcyjną na ul. Powstańców Śląskich od ul. Hallera do ul. Krzyckiej, na pl. Społecznym oraz w ul. Małachowskiego od ul. Gwarnej do ul. Pułaskiego.

MPK, w ramach TORYwolucji, wyremontowało w 2023 roku także sześć przejść dla pieszych przez torowisko. Przejścia do wyremontowania wybrali mieszkańcy poprzez zorganizowane przez przewoźnika głosowanie. Najwięcej głosów i co za tym idzie nowy blask zyskały:
 • przejście na skrzyżowaniu ul. Opolskiej i Karwińskiej,
 • dwa przejścia na skrzyżowaniu al. Hallera z al. Pracy,
 • przejście przy Placu Powstańców Warszawy na wysokości budynku Muzeum Poczty i telekomunikacji,
 • przejście przy ul. Plac Powstańców Warszawy na wysokości Urzędu Wojewódzkiego,
 • przejście na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śl. z ul. Szczęśliwą,
 • przejście przy ul. Bałtyckiej na wysokości marketu „Ponik”

TORYwolucja 2023 w liczbach:
 • 19 zrealizowanych inwestycji torowych
 • 9 wymienionych zwrotnic
 • 5 wymienionych rozjazdów
 • 2209 wymienionych metrów toru pojedynczego
 • 3731 metrów kwadratowych zrealizowanych zielonych torowisk
 • blisko 70 milionów zł wydanych na realizację zadań

Nowy rok, nowe plany

W nadchodzącym roku MPK wymieni rozjazdy na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego i Szewskiej (rozjazd od strony ul. Krupniczej wraz z odcinkiem prostym od ul. Świdnickiej do ul. Szewskiej), na skrzyżowaniu placu Powstańców Wielkopolskich z ul. Trzebnicką oraz przebuduje połączenia z Zajezdnią Ołbin wraz z siecią trakcyjną. Spółka wyremontuje także torowisko w ul. Szczytnickiej, w ul. Powstańców Śl. od ul. Piłsudskiego do ul. Swobodnej, przejazd na skrzyżowaniu ul. Grabiszyńskiej z ul. Zaporoską oraz zbuduje rozjazd w ul. Słowiańskiej przy zajezdni Ołbin (rozjazd od strony Jedności Narodowej) wraz z siecią trakcyjną. W planach na nadchodzący rok jest również wymiana rozjazdów na skrzyżowaniu placu Powstańców Wielkopolskich z ul. Trzebnicką, przebudowa połączenia z Zajezdnią Ołbin wraz z przebudową sieci trakcyjnej, wymiana sieci trakcyjnej w ul. Powstańców Śląskich od ul. Świdnickiej do Al. Hallera oraz remont torowiska wraz z siecią na ul. Kosmonautów, na odcinku od ul. Kamiennogórskiej do przystanku Jeleniogórska. Niezależnie od programu na bieżąco będą też realizowane prace remontowe na torowiskach.


Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Łódź z ofertami na tramwaj na ul. Niższej i Rydza-Śmigłego

Przestrzeń

Wrocław chce przebudować Reymonta. Trzecie podejście

Przestrzeń

Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?

Przestrzeń

Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?

Redakcja/inf. pras. 03 lutego 2023

Zobacz również:

Łódź z ofertami na tramwaj na ul. Niższej i Rydza-Śmigłego

Przestrzeń

Wrocław chce przebudować Reymonta. Trzecie podejście

Przestrzeń

Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?

Przestrzeń

Jakie inwestycje tramwajowe we Wrocławiu w 2023 r.?

Redakcja/inf. pras. 03 lutego 2023

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
 • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5