Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MPK Wrocław z nowym planem szkolenia pracowników

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-01-23 16:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pasażerska MPK Wrocław

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Wrocław z nowym planem szkolenia pracowników
fot. MPK Wrocław
Jazda wirtualnym tramwajem, kontrole z kierowania pojazdem, więcej szkoleń z obsługi pasażera oraz z usuwania awarii – to tylko część nowych działań, które MPK wdroży od 1 lutego 2020 roku. Celem jest doskonalenie techniki jazdy motorniczych i kierowców.

Miejski przewoźnik przeznaczy dodatkowe kilkadziesiąt godzin na szkolenia, które obejmą nowych i długoletnich pracowników jeżdżących autobusami i tramwajami. Dodatkowy czas motorniczowie spędzą m.in. na nauce usuwania drobnych usterek, które są w stanie naprawić sami, bez pomocy techników. Przewoźnik ruszy też z zajęciami z obsługi pasażerów, które będzie prowadzić doświadczony trener wewnętrzny. Szkolenie będzie dotyczyć m.in. odpowiedniego zachowania w kontakcie z podróżnymi, również takimi, którzy zachowują się w sposób agresywny.

– Zdaję sobie sprawę, że część problemów w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej wynika z niewłaściwej techniki jazdy naszych kierujących. Mamy w zespole świetnych kierowców oraz motorniczych, ale też takich, których trzeba doszkalać – przyznaje prezes MPK Krzysztof Balawejder. – Niektórym również przyda się przypomnienie zasad, jakie obowiązują w kontaktach z pasażerami. Trzeba zrozumieć, że niektórym osobom po kilku godzinach pracy w stresujących warunkach puszczają nerwy. Tak jednak nie powinno być. Postawa kierujących świadczy o całym MPK, a pasażerowie muszą mieć zawsze poczucie, że mogą na nich liczyć. Dlatego wprowadzamy więcej szkoleń związanych z obsługą pasażerów – dodaje.

Oprócz szkoleń MPK wprowadzi również kontrolę z obsługi pasażera w tramwajach i autobusach. „Tajemniczy klient” będzie przyglądał się jak dany kierujący odnosi się do pasażerów.

Prostszy start dla kierowców


Każdy nowy kierowca autobusu:
- spędzi dwa razy więcej czasu pod okiem swojego patrona; od 1 lutego będzie to 60 godzin,
- otrzyma też pakiet łatwiejszych linii autobusowych, po których w okresie pierwszych miesięcy będzie się poruszać; celem jest powolne wdrażanie ich w topografię miasta,
- przejdzie również po okresie próbnym kontrolę techniki jazdy.

Dodatkowo:
- kierowcy autobusów przejdą szkolenia z ekonomicznej jazdy i bezpieczeństwa,
- MPK przeprowadzi kontrolę tych kierowców, którzy w ostatnim okresie 12 miesięcy mieli więcej niż 3 kolizje/zdarzenia ze swojej winy,
- Pracownicy MPK przeprowadzą weryfikację miejsc, w których dochodziło do kolizji autobusów z infrastrukturą; w analizę zostaną również włączeni kierowcy, którzy zostaną poproszeni o zaproponowanie swoich rozwiązań kłopotliwych miejsc na trasach przejazdów linii komunikacyjnych.

Trening na sucho

Motorniczowie MPK już w styczniu zaczęli szkolenia na nowym urządzeniu treningowym. Jest ono dopełnieniem ćwiczeń z jazdy tramwajem, które mają miejsce na ulicach Wrocławia. Urządzenie pomaga zweryfikować nabyte umiejętności oraz czas reakcji, a także w bezpiecznych i mniej stresujących warunkach przećwiczyć awaryjne sytuacje. Dzięki treningowi na urządzeniu, motorniczy może skupić się np. na doskonaleniu umiejętności hamowania, ekonomicznej jazdy, wykrywania usterek na torowisku i w pojeździe lub też kierowania tramwajem w niesprzyjających warunkach.

Dodatkowo:
- każdy ubiegający się o prace jako motorniczy MPK przejdzie przed egzaminem rozmowę z dyrektorem zakładów tramwajowych i kierownikiem zajezdni, do której ma zostać przydzielony. W ten sposób zostaną określone predyspozycje kandydata do pracy.
- MPK wprowadzi od 1 lutego dodatkowe kontrole z techniki jazdy; będą im podlegać ci kierujący, z których winy doszło do zdarzenia drogowego lub którzy mają dużą liczbę skarg od pasażerów.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wrocław. Podwyżki dla pracowników MPK

Prawo & Finanse

Wrocław. Podwyżki dla pracowników MPK

jd/inf. pras. 15 stycznia 2020

Wrocław ponawia przetarg na projekt remontu trasy do pętli Biskupin

Przestrzeń

Wrocław ponawia przetarg na projekt remontu trasy do pętli Biskupin

Witold Urbanowicz 10 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5