Partner serwisu
Komunikacja

MPK Poznań chce mieć więcej autobusów wodorowych

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
29-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
29-04-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
MPK Poznań chce mieć więcej autobusów wodorowych
fot. JR
MPK Poznań chce kupić kolejne autobusy wodorowe. Przewoźnik kupuje pięć lub maksymalnie 9 nowych autobusów. Zakup będzie dofinansowany z programu Zielony Transport Publiczny.

MPK Poznań ruszyło na autobusowe zakupy. Przewoźnik ogłosił przetarg na dostawę elektrycznych autobusów przegubowych oraz autobusów elektrycznych zasilanych wodorem. W obu przypadkach przewidziano prawo opcji. O specyfikacji kupowanych pojazdów przegubowych piszemy tutaj, natomiast w tym tekście przyjrzymy się wymaganiom stawianym nowym autobusom na wodór. Zarówno zakup pojazdów na wodór jak i przegubowych elektrobusów ma zostać dofinansowany z programu Zielony Transport Publiczny.

MPK kupuje pięć lub maksymalnie 9 fabrycznie nowych autobusów o długości od 11,5 do 12 metrów z tolerancją do 15 centymetrów w każdą stronę, o ile producent zaoferuje autobus homologowany i dopuszczony do użytkowania w Polsce. Autobusy mają mieścić co najmniej 70 pasażerów, z czego minimum 20 na miejscach siedzących. 6 z tych miejsc ma być dostępnych bezpośrednio z niskiej podłogi.

Wysokość podłogi w przedziale 32-39 centymetrów, a MPK dopuszcza jej podwyższenie do 47 centymetrów nad 2 osią pojazdu. Podłoga ma być jednolita na całej długości autobusu - bez stopni poprzecznych. Układ drzwi to 2-2-2, z czego pierwsze mają otwierać się do wewnątrz, a pozostałe do wewnątrz lub odskokowo na zewnątrz pojazdu.

Napęd autobusów zapewni centralny, elektryczny silnik asynchroniczny lub silniki elektryczne asynchroniczne w osi napędowej / w piastach kół. Zamawiający dopuszcza również możliwość wyposażenia autobusów w centralny silnik elektryczny o charakterze synchronicznym. MPK preferuje pierwszą ze wspomnianych opcji, a więc centralny elektryczny silnik asynchroniczny, co jest jednym z kryteriów technicznych przy ocenie ofert. Minimalna moc jednostki napędowej to 150 kW. Układ napędowy ma mieć wbudowane ograniczenie prędkości do 70 km/h oraz ma być wyposażony w system rekuperacji energii.

Autobusy mają być wyposażone w ogniwo paliwowe o mocy co najmniej 65 kW, które będzie zasilane wodorem. Zespół zbiorników ciśnieniowych ma mieścić minimum 1200 litrów wodoru a minimalna masa użytkowa zmagazynowanego wodoru ma wynosić 30 kilogramów, co ma przełożyć się na zasięg minimum 300 kilometrów na jednym tankowaniu. W autobusach pojawią się też baterie litowo-jonowe wykonane w technologii High Power o mocy minimum 25 kWh, które będą wspierały ogniwo paliwowe i zapewnią możliwość awaryjnej jazdy (np. w czasie awarii wspomnianego ogniwa bądź wyczerpania się wodoru w zbiornikach) przez co najmniej 12 kilometrów. Wspomniane baterie mają mieć możliwość doładowania ładowarką plug-in o mocy do 200 kW.

Pojazdy będą wyposażone w system zliczania pasażerów, klimatyzację, ogrzewanie, monitoring czy też kasowniki elektroniczne oraz urządzenie do kupowania elektronicznych biletów, które pojawiły się w pojazdach sieci ZTM Poznań stosunkowo niedawno.

Realizacja całości zamówienia - podstawy oraz opcji, ma nastąpić do 31 października 2025 roku. Odbiory pierwszych autobusów nie mogą się natomiast rozpocząć szybciej niż 1 października przyszłego roku.

W postępowaniu mogą wziąć udział wykonawcy, którzy wykażą, że w ciągu trzech ostatnich lat zrealizowali dostawy minimum 5 fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów miejskich o napędzie elektrycznym. MPK uznaje za dostawę autobusów z napędem elektrycznym również dostawy autobusów elektrycznych zasilanych wodorem bądź trolejbusów.

O wyborze najlepszej oferty ma zdecydować cena - 72%, właściwości techniczno-eksploatacyjne - 10%, warunki gwarancji i serwisu - 15% oraz gotowość techniczna - 3%.

Na właściwości techniczno-eksploatacyjne składają się: zastosowanie centralnego asynchronicznego silnika elektrycznego, zastosowanie technologii SiC w przetwornicy napięcia zasilania silnika trakcyjnego, jednoczesna regulacja wysokości i nachylenia kolumny kierowniczej wraz z kokpitem, powierzchnia niskiej podłogi w autobusach, 3-częściowy zderzak przedni, palność materiałów użytych wewnątrz autobusów, wytrzymałość konstrukcji nośnej, zastosowanie aktywnego zawieszenia kompensującego pracę nadwozia autobusu podczas jazdy, zużycie wodoru (w kilogramach) na 100 kilometrów przebiegu, zastosowanie czołowej szyby panoramicznej, zastosowanie systemu wczesnej detekcji zagrożenia pożarowego baterii trakcyjnej, zastosowanie dodatkowego systemu automatycznego schładzania baterii w przypadku wykrycia w niej zagrożenia pożarowego przez system wczesnej detekcji, spełnienie wymogów Regulaminu nr 93 EKG ONZ w zakresie urządzeń zabezpieczających przed wjechaniem pod przód pojazdu, spełnienie wymogów Regulaminu nr 29 EKG ONZ w zakresie ochrony osób przebywających w kabinie pojazdu użytkowego.

Przypomnijmy, że MPK Poznań od kilku miesięcy użytkuje już 25 autobusów wodorowych od Solarisa i jak na razie jest to największa tego typu flota w Polsce.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Jakie "przegubowce" kupuje MPK Poznań?

Komunikacja

Jakie "przegubowce" kupuje MPK Poznań?

Jakub Rösler 29 kwietnia 2024

MPK Poznań kupuje autobusy na prąd i na wodór

Komunikacja

MPK Poznań ma nowy autobus szkoleniowy

Komunikacja

MPK Poznań ma nowy autobus szkoleniowy

Jakub Rösler 25 kwietnia 2024

Drogie oferty na naprawę główną poznańskich Bet

Komunikacja

MPK Poznań wykupuje używane przegubowce od Solarisa

Komunikacja

Zobacz również:

Jakie "przegubowce" kupuje MPK Poznań?

Komunikacja

Jakie "przegubowce" kupuje MPK Poznań?

Jakub Rösler 29 kwietnia 2024

MPK Poznań kupuje autobusy na prąd i na wodór

Komunikacja

MPK Poznań ma nowy autobus szkoleniowy

Komunikacja

MPK Poznań ma nowy autobus szkoleniowy

Jakub Rösler 25 kwietnia 2024

Drogie oferty na naprawę główną poznańskich Bet

Komunikacja

MPK Poznań wykupuje używane przegubowce od Solarisa

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5