Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Łódź: Złotówka za pierwszy przystanek? Od września próba na 10

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2017-05-26 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: Złotówka za pierwszy przystanek? Od września próba na 10
fot. Roman Czubiński
W połowie września łódzkie MPK rozpocznie testy nowego rozwiązania taryfowego. Przystankowe naliczanie opłaty za przejazd ma być ukłonem w stronę osób korzystających z transportu publicznego rzadko i na krótkich dystansach. Partnerami technicznymi pilotażu są Mennica Polska (dostawca Open Payment System) oraz MasterCard, jednak system będzie obsługiwał wszystkie rodzaje kart płatniczych.

Uruchamiana na linii 10 usługa nie będzie zastępowała biletów jednorazowych ani okresowych. Będzie pełniła rolę dodatku, przydatnego dla osób korzystających z komunikacji miejskiej rzadko i na krótkich odcinkach. Obecnie za przejechanie jednego przystanku trzeba płacić 2,80 zł (cena najtańszego, 20-minutowego biletu w taryfie normalnej) – w nowej taryfie pierwszy przystanek będzie kosztował jedynie złotówkę, a opłaty za kolejne będą stopniowo malały od 20 gr za przystanki od drugiego do siódmego aż do 6 groszy za każdy przystanek powyżej dwudziestego. Długość przystanku nie będzie miała znaczenia.

Na razie tylko w najnowszych Pesach

Po przyłożeniu karty płatniczej do czytnika (pasażer może wybrać taryfę normalną lub ulgową) system rejestruje w pojeździe jej numer. Wychodząc, również należy przyłożyć kartę – w ten sposób system obliczy liczbę przejechanych przystanków i ściągnie opłatę. Kontrolerzy, wchodząc do pojazdu, będą przy pomocy specjalnego urządzenia sczytywali z autokomputera informacje o numerach kart zalogowanych w danej chwili w pojeździe – dzięki temu nie będą konieczne wydruki lub inne formy potwierdzenia transakcji.

Do celów pilotażu wybrano linię 10 w wariantach A i B oraz obsługujące ją 22 wagony Pesa Swing 122NaL z 2015 roku. W każdym wagonie zostanie zamontowanych 6 kasowników elektronicznych (po jednym przy każdym wejściu), w których będzie można uiszczać opłatę za przejazd poprzez przyłożenie karty do czytnika. Według przewidywań Zarządu Dróg i Transportu nowa taryfa biletowa zostanie uruchomiona od połowy września po ustaleniu szczegółów współpracy MPK z operatorem płatności.

Wdrożenie zależy od wyniku testów

Rozwiązanie oparte na taryfie przystankowej nie było do tej pory spotykane w Łodzi. Można uznać je za nietypowe nawet na skalę europejską, ponieważ w innych miastach, aby z niej korzystać, pasażer musi najpierw wyrobić sobie specjalną kartę. W Łodzi będzie można wykorzystywać do tego celu zwykłą kartę płatniczą, co będzie miało duże znaczenie dla wygody podróżowania.

Pilotaż może być prowadzony maksymalnie przez rok. Jeśli zebrane opinie okażą się pozytywne, MPK rozpisze przetarg na wyłonienie operatora i uruchomienia docelowego systemu na wszystkich bądź wybranych trasach.

Inną zmianą w taryfie biletowej będzie wprowadzenie opisywanych już przez nas specjalnych biletów miesięcznych w preferencyjnych cenach dla uczniów szkół podstawowych oraz dla seniorów. Zmiany te wejdą w życie w jednym pakiecie 1 września.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Radni zdecydują o podwyżce cen biletów

Prawo & Finanse

Łódź: Radni zdecydują o podwyżce cen biletów

Roman Czubiński 27 stycznia 2017

Opole. Bilety okresowe będą ważne również w pociągach

Komunikacja

Opole. Bilety okresowe będą ważne również w pociągach

jd/inf. pras. 23 marca 2016

Ekspert: Zmiana taryfy biletowej w Łodzi to zły pomysł

Prawo & Finanse

Ekspert: Zmiana taryfy biletowej w Łodzi to zły pomysł

Roman Czubiński 03 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5