Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Mobilność

MPK Łódź: Ze smartfonem jak z biletomatem

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-02-12 14:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Łódź: Ze smartfonem jak z biletomatem
fot. Roman Czubiński
Bilety łódzkiego lokalnego transportu zbiorowego można od dziś kupować także w aplikacji mobilnej zbiletem.pl. Przygotowane w Łodzi oprogramowanie umożliwia na razie tylko kupno biletów czasowych i krótkookresowych, jednak w przyszłości oferta dostępnych w ten sposób biletów może zostać rozszerzona. Z okazji uruchomienia nowego kanału sprzedaży przygotowano specjalną pulę biletów w promocyjnej cenie.

Aplikacja działa na dwóch platformach – iOS i Android. – Jest to produkt od kilku lat z powodzeniem stosowany w kilkunastu miastach Polski, w tym także w regionie łódzkim, takich jak Zduńska Wola. Pracujemy nad rozszerzeniem tej sieci o kolejne miasta – mówi kierownik projektu zbiletem.pl Miłosz Olejniczak. Tym razem jednak, jak twierdzi kierownik Działu Obsługi Klienta MPK Łódź Witold Ławiński, inicjatywa wyszła od przewoźnika. – Staramy się nieustannie rozszerzać sieć dystrybucji biletów o kolejne kanały, by ułatwiać dostęp do biletów dla coraz większej liczby łodzian – mówi przedstawiciel MPK.

Osobisty biletomat

Przy pomocy zbiletem.pl można kupić wszystkie łódzkie bilety jednorazowe i krótkookresowe, w tym weekendowe czy grupowe. Ważność biletu zaczyna się w momencie jego zakupu. Nie można na razie kupić biletu z wyprzedzeniem, jednak dostawca oprogramowania będzie pracować nad zapewnieniem takiej możliwości.

– Chcemy, by w przyszłości można było doładować poprzez naszą aplikację także Migawkę (nośnik łódzkich biletów długookresowych), jednak tu sprawa jest nieco trudniejsza, ponieważ MPK ma swoje wymagania co do standardów takiej usługi – deklaruje Olejniczak. Możliwe sposoby płatności to karta płatnicza, przelew internetowy oraz BLIK. Nad bezpieczeństwem transakcji będzie czuwał operator płatności bezgotówkowych PayU. – Telefon z zainstalowaną aplikacją staje się naszym osobistym biletomatem. Aplikacja „uczy” się preferencji użytkownika, jeśli chodzi o zakup biletów, co pozwala maksymalnie uprościć całą procedurę – dodaje przedstawiciel firmy.

Promocyjne bilety na zachętę

Przy sprawdzaniu biletów należy pokazać kontrolerowi ekran aplikacji. – Aby uprościć pracę osobom kontrolującym bilety, wprowadziliśmy czytelne oznaczenia ważności biletu – informuje kierownik zbiletem.pl. Jeśli bilet jest ważny, ekran świeci się na zielono, a w prawym górnym rogu wyświetla się liczba minut, jakie pozostały do końca jego ważności. W przypadku biletu nieważnego ekran zmienia barwę na czerwony. Pasażer ma obowiązek na wezwanie kontrolera przedstawić do kontroli kod QR – można to zrobić jednym kliknięciem.

To nie pierwszy innowacyjny sposób płatności za przejazd w łódzkim MPK. We wrześniu przewoźnik uruchomił pilotażowy system taryfy przystankowej na linii 10, którego testy trwają. – Każdy pasażer powinien mieć dostęp do kilku opcji zakupu biletu równocześnie. Poleganie tylko na jednym to większe ryzyko awarii – uważa Ławiński.

– Aby zachęcić łodzian do korzystania z aplikacji, przygotowaliśmy pulę 5000 biletów normalnych i ulgowych 20-minutowych w promocyjnej cenie 1 zł. Sponsorem promocji jest nasza firma oraz nasz partner PayU – informuje Olejniczak. Normalny bilet 20-minutowy kosztuje w Łodzi 2,80 zł, a ulgowy – 1,40 zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Pierwsze wnioski po korekcie układu linii

Komunikacja

Łódź: Pierwsze wnioski po korekcie układu linii

Roman Czubiński 07 lutego 2018

Łódź: Tabor z 45 i 46 przyda się na liniach miejskich

Komunikacja

Łódź: Tabor z 45 i 46 przyda się na liniach miejskich

Roman Czubiński 02 lutego 2018

MPK Łódź zamówi 70 nowych autobusów

Komunikacja

MPK Łódź zamówi 70 nowych autobusów

Roman Czubiński 30 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5