Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MPK Łódź: Za dwa lata pierwszych 17 autobusów elektrycznych

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-05-31 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Łódź: Za dwa lata pierwszych 17 autobusów elektrycznych
fot. MPK ŁódźTest elektrycznego Solarisa Urbino w Łodzi, 2015 r.
Nie dwie, ale aż cztery linie przebiegające przez centrum Łodzi mogą zacząć być obsługiwane autobusami elektrycznymi za nieco ponad dwa lata – wynika z wypowiedzi prezesa łódzkiego MPK. W ciągu najbliższej dekady przewoźnik zamierza pozyskać blisko sto takich pojazdów. Osiągnięcie tego celu będzie jednak niemożliwe bez wsparcia finansowego Unii Europejskiej.

Pierwsza seria elektrobusów ma liczyć 17 egzemplarzy. Wcześniej w zapowiedziach MPK liczba takich pojazdów, które miały być zamówione, wahała się od 12 do 17. Przewoźnik wybrał więc ambitniejszy wariant planu. – Wynika to z pozyskania większych środków – wyjaśnia prezes Zbigniew Papierski. Dodatkowe pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. – Składamy wniosek. Liczymy, że najpóźniej w przyszłym roku podpiszemy umowę o dofinansowanie – deklaruje prezes.

Nowością jest liczba linii, które mają być obsługiwane pojazdami z ekologicznym napędem. Dotychczas padały zapowiedzi wykorzystania elektrobusów na liniach 80 i 83, łączących przebudowywaną właśnie pętlę Wydawnicza z osiedlem Retkinia oraz Teofilowem. Obecnie, jak twierdzi Papierski, spółka przymierza się do obsługi aż czterech linii przebiegających przez centrum. Szef MPK nie podaje jednak szczegółów na temat ich trasy.

Wszystkie pojazdy mają stacjonować w zajezdni nr 1 przy ul. Limanowskiego, o której przebudowie niedawno pisaliśmy. Autobusy będą trafić do zajezdni po zakończeniu inwestycji – w drugiej połowie 2020 i na początku 2021 r. Według prezesa spółka przygotowuje się do wybudowania 98 stanowisk do ładowania baterii w autobusach elektrycznych (choć materiały prasowe MPK zawierają liczbę 80). Będą one zadaszone wiatą o wymiarach 243 na 26 metrów.

– Możliwość ładowania autobusu będzie zapewniona na każdym stanowisku postojowym. W zajezdni znajdzie się zarówno stacja do ładowania szybkiego w ciągu dnia, jak i wolnego nocnego – mówi Zbigniew Litkowski, dyrektor operacyjny firmy ALSTAL, lidera konsorcjum mającego przebudować zajezdnię. MPK przewiduje też budowę pięciu stacji ładowania w różnych punktach miasta.

– Oceniamy, że [98 autobusów] to taka liczba, która trafi do Łodzi w ciągu obecnej i przyszłej unijnej perspektywy budżetowej. Niebawem będziemy zapewne podpisywać umowę na zakup pierwszych 17 sztuk takich pojazdów. Kolejne będą sukcesywnie trafiały do zmodernizowanej zajezdni – zapowiada Papierski.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Zmiana wyglądu starszych tramwajów Pesy

Komunikacja

Łódź: Zmiana wyglądu starszych tramwajów Pesy

Kasper Fiszer 30 maja 2018

Łódź: Wakacyjna wymiana torów na Narutowicza

Komunikacja

Łódź: Wakacyjna wymiana torów na Narutowicza

Roman Czubiński 28 maja 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5