Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MPK Łódź: Trwa modernizacja pierwszego NF6D

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-01-12 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Łódź: Trwa modernizacja pierwszego NF6D
fot. MPK Łódź
Wagon o numerze taborowym 1868 będzie pierwszym NF6D, który wyjedzie na łódzkie tory po modernizacji. Unowocześnianie wagonu zbliża się ku końcowi. Główne zmiany to nowy napęd produkcji Eniki, pulpity motorniczego i okna z częścią przesuwną.

O szczegółach poinformowało na Facebooku łódzkie MPK. – Wagon jest już pomalowany, ma wymienione okna na model z częścią przesuwną (40%) i przede wszystkim ma zamontowany napęd Eniki – wylicza spółka. Zastosowanie nowych podzespołów polskiego producenta ma ułatwić utrzymanie pojazdów i pozwolić na uniknięcie kłopotów z dostępnością części zamiennych. W wagonie zostanie też zamontowana klimatyzacja – niestety, jedynie w kabinach motorniczego.

W kabinach mają pojawić się też nowe pulpity. Według MPK będą one przypominały wyglądem oraz układem pulpit znany z Pesy Swing. – Znajdzie się na nim duży monitor do obsługi tramwaju, który będzie wizualizował parametry ruchu i umożliwiał pełną diagnostykę, oraz ekran do obsługi systemu monitoringu i informacji pasażerskiej – zapowiada przewoźnik. Na dostarczonych w 2015 i 2018 r. Swingach będzie także wzorowane nowe malowanie wagonu. Inną zmianą w wyglądzie zewnętrznym będą – widoczne na opublikowanych zdjęciach z Zakładu Techniki – nowe reflektory i światła tylne.

Termin ukończenia modernizacji wyznaczono na 15 lutego. Jak przyznaje MPK, może on jednak ulec przesunięciu z powodu obowiązującego w Niemczech lockdownu. Przedstawiciele spółki obawiają się, że czasowe zamknięcie dużej części niemieckiej gospodarki może spowodować opóźnienie dostawy wózków, których regenerację zamówiono w zakładach w Oberhausen.

Wagony NF6D były sprowadzane do Łodzi z Bochum-Gelsenkirchen w latach 2017-2020. Używane tramwaje, kupione w cenie kilkakrotnie niższej od nowych, szybko okazały się dobrym zakupem. Ich awaryjność jest niewielka, a standard podróżowania (np. wszystkie wejścia w strefie niskiej podłogi) wysoki. W łódzkich warunkach ważnym atutem jest też ich dwukierunkowość, ułatwiająca obsługę linii zastępczych.

Od początku eksploatacji pierwszego egzemplarza zwracano jednak uwagę na kilka wad: okna bez szyb przesuwnych powodują w czasie upałów przegrzewanie się wnętrza, a rozmieszczenie drzwi nie pozwala motorniczemu na wyjście z wagonu (np. w razie konieczności przestawienia zwrotnicy) z pominięciem przestrzeni pasażerskiej. Modernizacja w Zakładzie Techniki MPK ma wyeliminować pierwszą ze wspomnianych niedogodności. Zrezygnowano za to z wykonania drzwi bezpośrednio do kabiny – jak się okazało, wiązałoby się to ze zbyt poważnymi zmianami w konstrukcji pudła.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5