Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

MPK Łódź: Kolejne opóźnienie Pesy. Będą kary

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2018-10-10 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Łódź: Kolejne opóźnienie Pesy. Będą kary
fot. Roman Czubiński (styczeń 2018 r.)Pierwszy Swing z 2018 r. w hali odbiorów Pesy
Za opóźnienie w dostawie trzech ostatnich Swingów dla Łodzi będziemy żądali od Pesy kar umownych – zapowiada prezes MPK Zbigniew Papierski. Jak dodaje, przewoźnik wyciągnie wnioski z realizacji obecnego kontraktu – nie są wykluczone zmiany w kryteriach kolejnych ogłaszanych przetargów. Na razie w Łodzi jest 8 z 12 zamówionych wagonów.

Umowę z Pesą podpisano 3 kwietnia ubiegłego roku. Przez długi czas producent zapewniał, że zmieści się w harmonogramie. Problemy finansowe bydgoskiej firmy sprawiły jednak, że na kilka dni przed upływem terminu w Łodzi jest zaledwie 8 z 12 zamówionych pojazdów.

Według prezesa MPK Zbigniewa Papierskiego do 15 października realne jest dostarczenie jeszcze najwyżej jednego egzemplarza. – Nie mamy jeszcze potwierdzenia końcowego terminu ani też szczegółowych dostaw pozostałych 3 wagonów. Ich dostawa może być równie dobrze kwestią miesiąca, jak i dwóch czy trzech – uważa prezes przewoźnika.

Władze MPK nie biorą jednak pod uwagę czarnego scenariusza. Zdaniem Papierskiego pytanie nie brzmi, czy, ale kiedy zamówione wagony trafią do Łodzi. – Możliwe odpowiedzi to bieżący rok albo początek przyszłego – uważa prezes, dodając, że w razie dalszego przedłużania terminu przewoźnik mógłby mieć problemy z rozliczeniem unijnego dofinansowania na zakup taboru.

Niezależnie od tego, jak długo potrwa jeszcze oczekiwanie, spółka zamierza naliczyć Pesie kary umowne za opóźnienie. – Poinformowaliśmy już o tym producenta. Przeprowadziliśmy wstępną symulację, z której wynika, że np. jeśli opóźnienie sięgnie miesiąca, wysokość kary będzie wynosiła 200-300 tysięcy złotych – informuje prezes.

Z opóźnieniem w wykonaniu Pesy łódzki przewoźnik miał do czynienia już w 2015 r., pod koniec poprzedniej unijnej perspektywy budżetowej. Ostatnie z 22 zamówionych do obsługi Trasy W-Z Swingów (niemal identycznych z obecnie dostarczanymi) dotarły do Łodzi z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Papierski zwraca jednak uwagę, że sytuacja wyglądała wówczas inaczej. – To my postawiliśmy wtedy pod ścianą producenta w momencie podpisywania umowy. Założony termin – 9 miesięcy – był od początku nierealny: w normalnych warunkach produkcja takiej liczby wagonów trwałaby dwa razy tyle – przyznaje. – Mieliśmy wtedy świadomość, że może pojawić się taki problem. Teraz jednak Pesa miała wystarczająco dużo czasu, by zrealizować kontrakt. Nie będziemy więc mieli skrupułów, by wystąpić o karę – zapowiada.

Prezes MPK podkreśla jednocześnie, że spółka nie miała możliwości prawnych, by na podstawie wcześniejszych doświadczeń wykluczyć Pesę z przetargu. – Aby zapobiec opóźnieniom w przyszłości, przed następnymi przetargami zastanowimy się, być może, nad innym sformułowaniem ich kryteriów. Kiedy jednak rozpisywaliśmy ten przetarg, wobec tak bezpiecznego terminu nie zakładaliśmy tak poważnego problemu – tłumaczy. – Nie chcieliśmy straszyć oferentów wysokimi karami, ponieważ miałoby to przełożenie na proponowane przez nich ceny. Trzeba zachować zdrowy balans – dodaje.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
MPK Łódź: Szkolenie na symulatorach poprawi bezpieczeństwo

Komunikacja

MPK Łódź: Szkolenie na symulatorach poprawi bezpieczeństwo

Roman Czubiński 10 października 2018

Łódź: 122N unieruchomiony z powodu awarii wózków

Komunikacja

Łódź: 122N unieruchomiony z powodu awarii wózków

Kasper Fiszer 05 października 2018

Łódź: Karta płatnicza jako bilet także na linii 11

Komunikacja

Łódź: Karta płatnicza jako bilet także na linii 11

Kasper Fiszer 02 października 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5