Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNERZY DZIAŁU


Komunikacja

MPK Łódź: 51 autobusów dostarczy Solaris

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-06-18 18:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Łódź: 51 autobusów dostarczy Solaris
fot. Solaris Bus & Coach
MPK Łódź ogłosiło wyniki przetargu na 10-letni leasing 51 niskopodłogowych i klimatyzowanych autobusów. Ich dostawcą będzie konsorcjum Solaris Bus &Coach wraz z Millenium Leasing. Część pojazdów zostanie wyposażony w system tzw. „miękkiej hybrydy”.

Jak pisaliśmy w marcu, zamówienie dotyczy wynajmu 29 autobusów 12-metrowych oraz 22 przegubowych o długości 18 m. W przetargu dodatkowo punktowany był moduł „miękkiej hybrydy” – rozwinięcie technologii rekuperacyjnej, wykorzystującej energię wytwarzaną w czasie hamowania. W autobusach zostanie zainstalowana dodatkowa bateria, kumulująca energię odzyskiwaną podczas hamowania. Zmagazynowany w niej ładunek będzie następnie przekazywany do rozrusznika. W efekcie zmniejszy się zużycie paliwa i emisja spalin.

Nowe autobusy zostaną skierowane do obu łódzkich zajezdni autobusowych (Limanowskiego i Nowe Sady). Ich dostawa spowoduje wycofanie podobnej liczby najstarszych pojazdów: Volvo 7000 z roku 2003, Jelczy M121MB dostarczonych w roku 2005 i 2006, a także – jak pisaliśmy niedawno – ostatnich autobusów bez niskiej podłogi. Oznacza to, że po łódzkich ulicach będą kursowały już wyłącznie autobusy niskopodłogowe.

Konkurentami Solarisa w rozstrzygniętym właśnie przetargu były EvoBus i MAN. O wyborze zdecydowała cena (60%), parametry techniczno-użytkowe (15%) oraz parametry ekologiczne (15%). Pod uwagę wzięto także zastosowanie wspomnianego modułu hybrydowego i unifikację oferowanego taboru z pojazdami eksploatowanymi już w MPK. Zwycięska firma wynajmie MPK Solarisy Urbino 12 Hybrid oraz Urbino 18 (przegubowce będą pozbawione modułu „miękkiej hybrydy”). Wartość kontraktu to 139 336 767,75 zł.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5