Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

MPK Kraków wzywa Pesę do podpisania umowy na tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-10-24 10:18
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa MPK Kraków

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Kraków wzywa Pesę do podpisania umowy na tramwaje
fot. Martyn Janduła
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie wezwało Pesę do zawarcia w dniu 10 listopada 2017 roku umowy ramowej (obejmującej 50 tramwajów) wraz z umową realizacyjną pierwszej części zamówienia obejmującej dostawę 35 tramwajów o wartości blisko 300 mln zł. Jednocześnie producent został zobowiązany do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania tej umowy w wysokości 29,9 mln zł (na wypadek m.in. opóźnień w terminowej realizacji dostaw).

Wyznaczony przez krakowskiego przewoźnika termin podpisania umów został ustalony z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania wymaganych dokumentów przez producenta. Podpisanie umowy na dostawę 35 tramwajów do Krakowa stało się możliwe, ponieważ w dniu 13 października 2017 roku została zakończona kontrola uprzednia całej procedury przetargowej prowadzona przez Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Więcej o specyfikacji zamówienia pisaliśmy tutaj.

To wezwanie do zawarcia umowy w czasie, kiedy nie upłynęły jeszcze terminy związania ofertą pozostałych wykonawców (konsorcjum Stadler Polska i Solaris Bus & Coach oraz Skoda Transportation) jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego przebiegu postępowania o udzielenie zamówienia, ponieważ pozwoli uniknąć konieczności unieważnienia postępowania w sytuacji, gdyby Pesa nie spełniała warunków udziału w postępowaniu. Ponadto krakowski przewoźnik zobowiązany jest do zapewnienia skutecznego wyłonienia wykonawcy w tym postępowaniu oraz zachowania terminów wynikających z umowy o dofinansowanie projektu unijnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, którego częścią jest właśnie prowadzone postępowanie.

Równocześnie z wezwaniem do podpisania umowy MPK SA w Krakowie wezwało firmę Pesa Bydgoszcz SA do złożenia w terminie do 2 listopada 2017 roku dokumentu potwierdzającego, że wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu przetargowym – to jest informacji banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej potwierdzającej posiadanie środków finansowych lub zdolności kredytowej w wysokości co najmniej 100 milionów złotych. To wezwanie jest efektem niepokojących doniesień, jakie w ostatnich dniach ukazały się w mediach lokalnych i ogólnopolskich, które informują o istotnym pogorszeniu sytuacji finansowej wykonawcy.

Warto podkreślić, że obecnie możliwość podpisania umowy zależy wyłącznie od woli producenta. Co prawda w dniu 19 października 2017 roku firma Pesa Bydgoszcz złożyła pismo, w którym potwierdziła gotowość zawarcia umowy po 20 grudnia 2017 roku, jednakże nie przedłużyła terminu związania ofertą (termin ważności oferty upłynął 20 października 2017 roku). Warto także przypomnieć, że 15 września 2017 roku upłynęła także ważność wynoszącego ponad 9 mln zł wadium złożonego w postępowaniu przez wykonawcę. To powoduje, że MPK SA już od ponad 5 tygodni nie ma żadnego zabezpieczenia na wypadek, gdyby Pesa Bydgoszcz unikała lub odmówiła podpisania umowy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kraków: Brak wadium nie stanowi przeszkody do umowy z Pesą

Felietony i komentarze

Kraków: Brak wadium nie stanowi przeszkody do umowy z Pesą

Tomasz Michalczyk 02 października 2017

Pesa: Nasza oferta aktualna. Solaris: Jesteśmy gotowi dostarczyć tramwaje

Prawo & Finanse

Pesa: Nasza oferta aktualna. Solaris: Jesteśmy gotowi dostarczyć tramwaje

Witold Urbanowicz 29 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5