Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

MPK Kraków wyremontowało historyczny wagon Ring

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2017-03-08 15:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MPK Kraków wyremontowało historyczny wagon Ring
fot. MPK Kraków
W środę 8 marca na krakowskie torowiska wyjechał historyczny tramwaj typu Ring z lat 30. XX wieku, który został odbudowany przez pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. Renowacja była prowadzona przez pracowników Stacji Obsługi i Remontów MPK, a jej celem było przywrócenie wagonowi wyglądu, jaki miał w okresie powojennym ubiegłego wieku.

Ring to wagon, który kursował w Gdańsku do lat 60. XX wieku. Do Krakowa trafił w latach 80. XX wieku, gdzie miał być jednym z eksponatów dużego muzeum komunikacji, którego budowę zaplanowano w Krakowie. Z Gdańska do Krakowa dotarły wtedy dwa identyczne wagony tego typu nieużywane od kilku lub kilkunastu lat. Co ciekawe, były to już wtedy pojazdy techniczne wyposażone na jednym z pomostów w wirnik służący do odśnieżania. Ponieważ plany budowy muzeum nie zostały zrealizowane, przechowywano je wraz z innymi zabytkowymi pojazdami na terenie zajezdni w Nowej Hucie.

Pierwszy z tych historycznych wagonów Ring został odbudowany przez MPK SA w Krakowie na zlecenie Zakładu Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Gdańsku w 2015 roku (w lutym 2016 roku odbudowany tramwaj wrócił do Gdańska). Jednocześnie rozpoczęły się także prace nad rekonstrukcją drugiego Ringa, które trwały 16 miesięcy i były prowadzone z myślą o dołączeniu go do kolekcji zabytkowych tramwajów i autobusów krakowskiego przewoźnika. Dzięki temu mieszkańcy i turyści, którzy przyjeżdżają do Krakowa, będą mieli okazję podróżować tym pięknych, historycznym wagonem m.in. na Krakowskiej Linii Muzealnej. Ring jest pierwszym wagonem w kolekcji zabytkowych pojazdów MPK SA w kolorze czerwonym. Jest także trzecim z kolei tramwajem, który nie pochodzi z Krakowa (od połowy lat 80. XX wieku MPK posiada zabytkowy tramwaj z Wrocławia, a od grudnia 2016 roku w kolekcji Muzeum Inżynierii Miejskiej znajduje się historyczny elektrowóz również pochodzący z Wrocławia).

Warto podkreślić, że MPK posiada wiele historycznych pojazdów, zarówno tramwajów jak i autobusów, którymi w przeszłości podróżowali krakowianie. Wśród nich są unikatowe okazy, m.in. tramwaj „Gracówka” z 1913 roku, najstarszy jeżdżący w Polsce autobus Rugby Express L z lat 20 ubiegłego wieku czy jedyny istniejący przegubowy autobus Jelcz 021. Krakowskie zabytkowe pojazdy można zobaczyć w znanych filmach. Autobus San H01 z 1958 można podziwiać w filmie Andrzeja Wajdy „Tatarak”, gdzie pojawia się w dwóch scenach. W filmie „Mała matura” wystąpił autobus Rugby oraz wagon SN2-87, który „zagrał” już w wielu filmach np. „Lista Schindlera”. Ostatnio, w grudniu 2015 roku ten sam wagon "zagrał" w filmie Marthy Coolidge „Music, War and Love".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lizbońskie 28. Tylko dla turystów

Komunikacja

Lizbońskie 28. Tylko dla turystów

Martyn Janduła 14 sierpnia 2016

Łódź: Tramwajowa Linia Turystyczna znów na szlaku

Komunikacja

Łódź: Tramwajowa Linia Turystyczna znów na szlaku

Roman Czubiński 23 czerwca 2016

Naumburg: Tramwaj – transport czy turystyka?

Komunikacja

Naumburg: Tramwaj – transport czy turystyka?

Kasper Fiszer 10 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5