Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Moskwa testuje pierwszy przegubowy autobus elektryczny rosyjskiej produkcji

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2022-01-14 14:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Moskwa testuje pierwszy przegubowy autobus elektryczny rosyjskiej produkcji
fot. Mosgortrans
W Moskwie rozpoczęły się testy przegubowego elektrobusu. Jak podkreśla miasto, jest to pierwszy tego typu pojazd rosyjskiej produkcji. Stolica Rosji jest zainteresowana zakupem elektrycznych autobusów przegubowych do obsługi tras o dużych potokach podróżnych.

Pierwszy rosyjski elektryczny autobus przegubowy może pomieścić 135 pasażerów. Zasięg określono na 90 km. Proces ładowania baterii trwa, jak podaje Moskwa, 20 minut.

– Moskwa jest uważana za lidera floty autobusów elektrycznych w Europie. Nieustannie rozwijamy przyjazny dla środowiska transport publiczny. Rosyjski producent pojazdów, ciężarówek i silników Kamaz udostępnił do testów nowoczesny elektryczny autobus przegubowy, który uruchamiamy na drogach Moskwy. Spotkać go można na trasie autobusu T34, dzięki czemu każdy pasażer będzie mógł docenić komfort i innowacyjność elektrycznego pojazdu – mówi Maksim Liksutow, zastępca burmistrza Moskwy ds. transportu. Jak dodaje, miasto planuje zakup takich pojazdów do obsługi tras o dużym natężeniu ruchu pasażerskiego.

Szczegóły techniczne pojazdu zdradził natomiast Nikołaj Asaul, dyrektor Mosgortrans, głównego operatora miejskiego transportu publicznego w mieście. – Nowy przegubowy autobus elektryczny jest pierwszym autobusem elektrycznym w Moskwie z elektrycznym ogrzewaniem. Pojazd ma miejsce dla 135 pasażerów i jest wyposażony w systemy klimatyzacji. Zastosowane systemy pozwalają na zwiększone bezpieczeństwo sterowania pojazdem, automatyczne hamowanie. Nowy przegubowy autobus elektryczny jest całkowicie gotowy do eksploatacji – podkreślił Asaul.

Moskwa podkreśla, że w 2021 roku zaprzestała zakupów autobusów z silnikiem diesla. Dziś miasto koncentruje się na ekologicznych alternatywach w myśl światowych trendów. Nie tak dawno, z końcem roku, miasto informowało o „tysięcznym autobusie elektrycznym”, który wyruszył na ulice. Tysięczny autobus jest zarazem czterechsetnym zakupionym za środki z wyemitowanych przez Moskwę zielonych obligacji. Ten instrument finansowy, w odróżnieniu od zwykłych obligacji, ma jasno określony cel finansowania. Środki pozyskane z emisji zielonych obligacji są przeznaczane na cele środowiskowe, tzn. minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

W 2022 roku Moskwa planuje zakup kolejnych 600 pojazdów elektrycznych. Zakupione mają być także po raz pierwszy elektryczne autobusy przegubowe.


fot Mosgortrans

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Moskwa kupuje kolejne 100 elektrobusów od Kamaza

Prawo & Finanse

Moskwa kupuje kolejne 100 elektrobusów od Kamaza

Jakub Dybalski 23 kwietnia 2019

Moskwa zamawia 200 autobusów elektrycznych od Kamaza i GAZ

Prawo & Finanse

Moskwa zamawia 200 autobusów elektrycznych od Kamaza i GAZ

Jakub Dybalski 15 maja 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5