Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Moskwa. Stacje metra pełne połysku i różu

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-07-2017
Ostatnia modyfikacja:
30-11-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Dwie rosyjskie i jedna duńska pracownia architektoniczna wygrały konkurs na projekt trzech nowych stacji moskiewskiego metra. Rosjanie docenili prostotę, ale nie zapomnieli o monumentalnym charakterze tamtejszej kolei podziemnej.

Otwarty konkurs, który ogłoszono w grudniu dotyczy trzech stacji położonych w północnej części miasta, na nowo budowanej linii metra. Stację Szeriemietiewskaja zaprojektuje rosyjskie biuro AI–Architects, które niedawno zaprojektowało przebudowę ul. Borowickiej w pobliżu Kremla. Stacja Rżewskaja, zostanie zaprojektowana przez inna rosyjską pracownię Blank Architects, z kolei stacja Strominka będzie miała wygląd, który powstał na kreślarskich stołach duńskiej pracowni MAP Architects.

Szeriemietiewskaja będzie na pierwszy rzut oka bardzo prosta, utrzymana w białych barwach. Uwagę mają zwracać koliste kolumny podtrzymujące dach wejścia na stację i obecne na peronach. Twórcy wizualizacji przyznają, że chcieli połączyć monumentalizm tradycyjnych stacji z ergonomia i funkcjonalnością nowszych obiektów moskiewskiego metra. Stąd np. ławki wtopione w ściany, czy lustrzane powierzchnie, które mają skłaniać pasażerów by podświadomie poruszali się na stacji wolniej.


fot. AI Architects

Rżewskaja będzie się wyróżniać m.in. różowymi podłogami, które mają ocieplać chłód metalu i kamienia. Między wejściami pasażerowie mają się poruszać korytarzami z łukowymi sklepieniami, które będą prowadziły do centralnej hali. Wejście do stacja ma być całkowicie przezroczyste, dzięki temu pasażerowie będą mogli zobaczyć pobliski plac i Dworzec Ryski.


fot. Element / © ELEMENT, więcej na stronie welcometoelement.com

Najbardziej nowoczesna wydaje się być propozycja duńska dla stacji Strominka. W tym wypadku perony mają być raczej ciemne, ale za to oświetlane nieregularnie rozłożonymi na suficie i ścianach lampami. Najbardziej efektowny będzie dach nad schodami prowadzącymi z wejścia na perony, pod którym w specjalny sposób zostaną zawieszone liczne źródła światła.


fot. design-metro.ru

Według organizatorów konkursu prace mają się niedługo rozpocząć. Wszystkie trzy stacje zgodnie z planem powinny zostać otwarte w 2020 r.

Konkurs miał charakter powszechnego głosowania. Dla każdej ze stacji komisja konkursowa zaproponowała trzy finałowe projekty, z których zwycięzcę wybierali mieszkańcy Moskwy. W konkursie oddano 200 tys. głosów, więc zwycięskie prace rzeczywiście można uznać za takie, które spodobają się pasażerom.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Moskwa: Dwie nowe stacje metra na dużej linii obwodowej

Przestrzeń

Moskwa: Dwie nowe stacje metra na dużej linii obwodowej

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2021

Moskiewski Pierścień Centralny: Rewolucja komunikacyjna

Komunikacja

Zobacz również:

Moskwa: Dwie nowe stacje metra na dużej linii obwodowej

Przestrzeń

Moskwa: Dwie nowe stacje metra na dużej linii obwodowej

Witold Urbanowicz 01 kwietnia 2021

Moskiewski Pierścień Centralny: Rewolucja komunikacyjna

Komunikacja

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5