Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Moskwa finansuje ekologiczny transport zielonymi obligacjami

Dalej Wstecz
Data publikacji:
23-10-2021
Ostatnia modyfikacja:
19-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Moskwa finansuje ekologiczny transport zielonymi obligacjami
fot. mos.rustacja Niżegorodskaja
Moskwa zapowiada, że środki pozyskane z zielonych obligacji służą rozwojowi infrastruktury transportu miejskiego, który przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń. Głównie mowa o rozbudowie metra i zakupie elektrobusów.

Moskwa zapowiada, że specjalne zielone obligacje pomogą sfinansowania wybudowanie 18 nowych stacji i ponad 43 km nowej, tzw. dużej linii obwodowej metra, a także wyremontować trzy kolejne stacje i 4 km linii.

– Uruchomienie dużej linii obwodowej pozwoli niektórym Moskwianom zrezygnować z transportu samochodowego. 10 tys. mniej samochodów w Moskwie będzie skutkowało 20 tys. ton mniej CO2 rocznie – przekonuje Maksim Liksutow, wicemer Moskwy ds. transportu.

Zielone obligacje to instrument finansowy, który w odróżnieniu od zwykłych obligacji, ma jasno określony cel finansowania. Środki pozyskane z emisji zielonych obligacji są przeznaczane na cele środowiskowe, tzn. minimalizację negatywnego wpływu na otoczenie i środowisko naturalne.

Rozwój moskiewskiego metra nie jest jedynym zadaniem, które ma być finansowane zielonymi obligacjami. Miasto planuje pozyskać do końca tego roku tysiąc autobusów elektrycznych. – Moskwa kupuje 400 elektrobusów z zielonych obligacji z czego 100 jest już w eksploatacji – mówi Liksutow.

Władze miasta obrazowo przekonują, że zastąpienie jednego tradycyjnego autobusu autobusem elektrycznym zmniejsza emisję do powietrza o 190-260 kg rocznie, a emisję CO2 o średnio 60 ton rocznie. Inwestycja w elektryczne rozwiązania ma wpłynąć na czystsze powietrze stolicy.

W ramach zielonych obligacji Moskwa sfinansowała także wykończenie stacji metra Niżegorodskaja. Stacja charakteryzuje się oryginalnym wystrojem, który jest połączeniem geometrycznych kształtów z żółtymi i pomarańczowymi pasami. Przewiduje się, że do 2023 r. obsługa pasażerów na stacji przekroczy 40 tys. osób dziennie.

– Podkreślamy, że metro jest transportem ekologicznym, nie zanieczyszczającym powietrza i bezpiecznym dla środowiska. Środki z obligacji są kierowane na ważne projekty miejskie, które znacznie poprawiają standard życia mieszkańców stolicy i sprawiają, że mobilność w miastach jest jeszcze bezpieczniejsza – podkreśla Maksim Liksutow, wicemer Moskwy ds. transportu.

Pierwsza emisja zielonych obligacji na moskiewskiej giełdzie miała miejsce w maju 2021 roku. Wyemitowano wówczas papiery o wartości 70 mld rubli, czyli ok. 3,9 mld zł. Zainteresowanie było bardzo duże, że zamówienia aż 1,2-krotnie przewyższały podaż.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5