Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Mordy: Dworzec znajdzie swojego nabywcę po siedmiu latach oczekiwań?

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-11-30 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mordy: Dworzec znajdzie swojego nabywcę po siedmiu latach oczekiwań?
fot. Szczecinolog lic. CC BY-SA 4.0Dworzec kolejowy Mordy
Po siedmiu latach od nierozstrzygniętych przetargów na sprzedaż dworca kolejowego w Mordach pod Siedlcami pojawiła się szansa na znalezienie nabywcy. Do PKP SA zgłosił się potencjalny kupiec, a spółka opublikowała ogłoszenie z ofertą. Zabytkowy budynek jest nieczynny od niemal dwóch dekad.

Na stronach internetowych PKP SA pojawiła się oferta sprzedaży dworca kolejowego w Mordach. Stacja położona jest we wschodniej części województwa mazowieckiego przy linii kolejowej nr 33 Siedlce – Siemianówka. Zatrzymują się tam wyłącznie pociągi regionalne dwóch przewoźników: Kolei Mazowieckich z Siedlec do Czeremchy i Polregio z Siedlec do Hajnówki. Dlaczego kolej zdecydowała się na zbycie nieruchomości?

Dalsze utrzymywanie obiektu niezasadne ekonomicznie

– Dworzec nie jest już użytkowany zgodnie z jego pierwotną funkcją. Nie mamy też aktualnie żadnych umów najmu lub dzierżawy. Dalsze utrzymywanie obiektu z ekonomicznego punktu widzenia jest dla PKP SA niezasadne – mówi Aleksandra Rudzińska-Rdzanek, główny specjalista w Biurze Komunikacji Polskich Kolei Państwowych. Dodaje, że dworzec jest nieczynny od około osiemnastu lat.

Przedstawicielka PKP SA opisuje dworzec jako murowany budynek jednokondygnacyjny. Zaznacza, że w ostatnich latach nie był ani remontowany, ani modernizowany. Znajduje to swoje odbicie w wyglądzie nieczynnego obiektu. Ma on jednak wartość zabytkową i pozostaje pod opieką wojewódzkiego konserwatora, co z pewnością będzie oznaczać istotne restrykcje dla kupca, który chciałby rozpocząć niezbędne remonty.

Realna szansa na sprzedaż po kilku nieudanych próbach

Pomysł pozbycia się niepotrzebnego już kolei dworca nie jest nowy. W 2012 r. PKP chciały przekazać go nieodpłatnie gminie. Samorząd gminy miejsko-wiejskiej Mordy nie chciał jednak przyjąć budynku. – W 2012 i 2013 r. przeprowadzone były też postępowania przetargowe na zbycie budynku, ale w związku z brakiem zainteresowania zaprzestano ogłaszania kolejnych przetargów – opisuje nasza rozmówczyni.

PKP wróciły do planów sprzedaży, gdy pod koniec 2019 r. otrzymały zapytanie od potencjalnego kupca dotyczące możliwości nabycia niszczejącego dworca. – Aktualnie trwa przygotowywanie nieruchomości do sprzedaży – informuje Aleksandra Rudzińska-Rdzanek. Dodaje, że prowadzone są uzgodnienia z PKP PLK, które planują pewne prace w sąsiedztwie działki będącej przedmiotem potencjalnej sprzedaży.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Witraże wrócą na remontowany dworzec Gdańsk Główny

Przestrzeń

Witraże wrócą na remontowany dworzec Gdańsk Główny

Redakcja 24 listopada 2020

Dworzec w Opalenicy do przebudowy. Dziewięć ofert [wizualizacje]

Przestrzeń

Dworzec w Opalenicy do przebudowy. Dziewięć ofert [wizualizacje]

Witold Urbanowicz 18 listopada 2020

Rogów: Dlaczego stary dworzec musiał zostać zburzony?

Komunikacja

Rogów: Dlaczego stary dworzec musiał zostać zburzony?

Kasper Fiszer 16 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5