Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Morawiecki zapowiada wsparcie dla Warszawy, w tym III linii metra

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-01-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Morawiecki zapowiada wsparcie dla Warszawy, w tym III linii metra
fot. WU
Premier Mateusz Morawiecki, przed wylotem do Berlinia, mówił sporo o środkach rządowych, przeznaczonych na równomierny rozwój samorządów w całym kraju. Jak zapewniał, rząd nie zapomina również o stolicy. W najbliższych latach z budżetu centralnego na potrzeby stolicy wyasygnowane ma zostać 3 mld zł – w tym na trzecią linię metra.

Jak podkreśla premier, do 2015 r. były gminy, w których nie było żadnych inwestycji z pieniędzy rządowych. – Oznaczało to zastój, wyludnienie, wykluczenie. Polska jest jedna i musi rozwijać się możliwie równomiernie – mówi Mateusz Morawiecki, premier Polski. – Myślę, że mogę poprosić każdego posła, wszystkich opcji politycznych, by zapytał swoich włodarzy – burmistrzów, wójtów, starostów – czy kiedykolwiek wcześniej było tyle środków rządowych na wsparcie dla inwestycji lokalnych: przedszkoli, szkół, układów drogowych – dodawał Morawiecki.

Prezes Rady Ministrów, w obecności warszawskiego posła Jarosława Krajewskiego – typowanego czasem na kandydata PiS na prezydenta Warszawy – stwierdził też, że rząd nie zapomina o stolicy. – W Warszawie wiele inwestycji nie odbyłoby się bez udziału środków rządowych, czy wsparcie przedszkola przy ul. Gilarskiej, wsparcie estakad na Saskiej Kępie czy dokończenie Południowej Obwodnicy Warszawy. Tak często myślimy, że wszystkie inwestycje to albo środki z UE, albo środki samorządowe, ale nawet w najbogatszym mieście rząd pomaga – przekonuje premier. Tu warto nadmienić, że środki rządowe – w ramach programu inwestycji strategicznych – miały być rekompensatą za obniżone wpływy do budżetów samorządowych po zmianach podatkowych.

Premier zapowiedział przeznaczenie do 3 mld zł na inwestycje w Warszawie w okresie najbliższych kilku lat. Jak dodał, jest po rozmowach z warszawskimi posłami PiS, a także spotkaniu z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy. – To, gdzie chcemy wesprzeć również Warszawę z kolejnymi inwestycjami, to trzecia linia metra. To coś, o co zwrócił się także pan prezydent, wsparcie rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego, ale także coś, o czym rozmawiałem z nim wcześniej, czyli odbudowa i rozbudowa Skry – warszawskiej perły sportowej – wskazywał Mateusz Morawiecki.

III linia metra – w I etapie – łączyć ma stacje Stadion Narodowy i Gocław na prawym brzegu Wisły. Obecnie trwają prace przedprojektowe przed przetargiem na projekt i budowę. Zgodnie z ostatnimi, jeszcze roboczymi schematami w dalszej kolejności miałaby zostać przedłużona na lewy brzeg, przez Siekierki, Czerniaków, stację Racławicka (przesiadka do M1) do stacji Żwirki i Wigury.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5