Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Morawiecki: Limity osób w komunikacji nie powinny być luzowane

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-04-21 11:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Morawiecki: Limity osób w komunikacji nie powinny być luzowane
fot. UM Poznań
Od niemal miesiąca obowiązują ograniczania w liczbie osób mogących jechać danym pojazdem komunikacji zbiorowej. Pojawiają się pytania, czy w związku ze stopniowym znoszeniem ograniczeń nie powinny być poluzowane zasady korzystania z transportu zbiorowego. – Dystansowanie społeczne – w szczególności utrzymywanie dystansu 1,5-2 m od drugiej osoby – jest bardzo ważne. Cały czas rozprzestrzenianie się koronawirusa jest w dużo wolniejszym tempie niż w innych krajach. Chcielibyśmy utrzymać nasze osiągnięcie – odpowiada premier Mateusz Morawiecki.

Zgodnie ze ograniczeniami wprowadzonymi od 25 marca danym pojazdem podróżować może tylu pasażerów, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Dochodzi do paradoksalnych sytuacji: bardziej pojemne pociągi metra czy dłuższe tramwaje mogą przewieźć relatywnie mniej podróżnych niż krótsze pojazdy, ale wyposażone w większą liczbę miejsc siedzących.

Rząd zaczął luzować zasady poruszania się. Jednocześnie osoby przebywające w przestrzeni publicznej powinny stale zasłaniać usta i nos. Pojawiają się pytania, czy w tej sytuacji nie powinny być też zwiększone limity osób w pojazdach komunikacji miejskiej – tym bardziej, że znoszenie ograniczeń w życiu społecznym i „odmrażanie gospodarki” może wiązać się też ze zwiększoną liczbą podróżnych.

Premier Mateusz Morawiecki nie przewiduje na razie zmian. – Zasada dot. pojemności nie powinna być poluzowana. Dystansowanie społeczne – w szczególności utrzymywanie dystansu 1,5-2 m od drugiej osoby – jest bardzo ważne. Nasze zasady, które wprowadziliśmy po skonsultowaniu z samorządowcami, również temu służą. W zatłoczonych tramwajach, autobusach czy warszawskim metrze mogłoby dojść do gwałtownego rozprzestrzeniania się koronawirusa – powiedział Morawiecki.

– Cały czas rozprzestrzenianie się koronawirusa odbywa się w dużo wolniejszym tempie niż we Francji, Holandii, Niemczech czy Belgii. Chcielibyśmy utrzymać nasze osiągnięcie, gdyż ono pozwoli nam również w maju stopniowo odmrażać gospodarkę – wskazał premier.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Częstochowa: Odkażanie miejskich tramwajów i autobusów

Komunikacja

Częstochowa: Odkażanie miejskich tramwajów i autobusów

Dominik Wójcik 20 kwietnia 2020

Rząd zapowiada tarczę dla samorządów. Zrekompensuje straty?

Prawo & Finanse

Rząd zapowiada tarczę dla samorządów. Zrekompensuje straty?

Magdalena Romanowska 18 kwietnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5