Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Mocny frank sprzyja WKD. Nowe inwestycje

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-04-03 15:04
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mocny frank sprzyja WKD. Nowe inwestycje
fot. Kamil Sikora
Nie wszyscy cierpią z powodu wysokiego kursu franka szwajcarskiego. Dzięki niemu WKD, która otrzymała dofinansowanie w ramach szwajcarskiego programu współpracy, będzie mogła zrealizować nowe projekty. Spółka zapowiada m.in. rozbudowę systemu informacji pasażerskiej, modernizację torowiska, urządzeń sygnalizacji przejazdowej i wyposażenia przystanków.

WKD podpisała w czerwcu 2012 r. umowę ze Szwajcarią na dofinansowanie projektu modernizacyjnego. Zakładał on początkowo zakup sześciu nowych pociągów oraz instalację na wszystkich przystankach elektronicznych tablic systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu. 24 marca br. spółka podpisała aneks ws. zmiany harmonogramu i zakresu przedsięwzięcia. Nowy kurs franka, oszczędności na dotychczas realizowanych zadaniach oraz niewydane środki na inne zaplanowane przedsięwzięcia pozwoliły na rozszerzenie projektu.

Nowe zadania obejmują modernizację obiektów małej infrastruktury przystankowej WKD. Spółka przewiduje instalację na wszystkich 45 przystankach nowych elementów wyposażenia – wiat, ławek, oświetlenia, wygrodzeń oraz dróg dojścia dla osób o ograniczonej mobilności. W najbliższym czasie WKD zapowiedziała ponowne ogłoszenie konkursu na projekt przystanków – poprzednie postępowanie zostało zakończone bez wyboru zwycięzcy.

Dodatkowe środki pozwolą też na kompleksowa naprawę toru nr 2 na szlaku Warszawa Śródmieście – Komorów. Przedsięwzięcie zaplanowano na przyszły rok. Natomiast jeszcze w tym roku z własnych środków spółka chce przeprowadzić kompleksową naprawę toru nr 1 na tym szlaku. Taki remont był planowany już w 2014 r., ale w ostatniej chwili go odwołano.

Kolejne nowe przedsięwzięcie dotyczy budowy urządzeń samoczynnej sygnalizacji przejazdowej na ośmiu przejazdach zlokalizowanych na odcinku od Komorowa do Grodziska Mazowieckiego. WKD podpisała już we wrześniu 2014 r. umowę z wykonawcą na realizację tego przedsięwzięcia, które potrwa do przyszłego roku.

W ramach aneksu rozszerzono też zakres jednego z wcześniej przewidzianych projektów. Liczba planowanych do zainstalowania elektronicznych tablic systemu informacji pasażerskiej zostanie zwiększona z 56 do 101. Dzięki temu informacja będzie dobrze widoczna na obu krańcach peronów. Realizacja tego przedsięwzięcia zakończy się w 2016 r.

Rozszerzenie projektu wpłynęło też na wydłużenie okresu jego realizacji. Wszystkie prace powinny zostać przeprowadzone do końca września 2016 r., a formalne zakończenie projektu wypada na 31 grudnia 2016 r. Całkowity koszt inwestycji to 145,9 mln zł (41,8 mln franków), z czego ponad 67,6 mln zł (19,4 mln franków) dołoży Szwajcaria.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Komunikacja

WKD: Zmiana napięcia w majówkę. Od grudnia więcej pociągów?

Witold Urbanowicz 24 marca 2016

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Komunikacja

WKD szykuje kolejny remont w wakacje

Witold Urbanowicz 21 marca 2016

Nowy pociąg dla WKD w Żmigrodzie [zdjęcia]

Komunikacja

Nowy pociąg dla WKD w Żmigrodzie [zdjęcia]

Michał Szymajda 28 lutego 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5