Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Mobilność w 2025 roku. Puść wodze fantazji

Dalej Wstecz
Autor:

Leonard Dolecki

Data publikacji:
2016-05-25 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Transport-Publiczny.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mobilność w 2025 roku. Puść wodze fantazji
fot. Pixabay
Wyobraź sobie, że budzisz się w roku 2025. Technologia zrobiła znaczny krok na przód. Puść wodze fantazji i opowiedz co widzisz – takie zadanie postawiła firma Gemalto 1200 osobom z całego świata w wieku od 18 do 30 lat podczas badania „Connected Living 2025”. Jak się okazuje oczekiwania młodych ludzi są ogromne. Zdecydowana większość z nich chce być częścią większej, globalnej sieci.

W 2025 roku miasta w wizji badanych nie były już tylko spójną siecią budynków. W przyszłości mają one służyć jego mieszkańcom i dbać o nich. Kiedy zepsuje się rura kanalizacyjna odpowiedni system ma natychmiast wykrywać usterkę, a korkom ma zapobiegać program sterujący ruchem w całej metropolii.

Mądre miasta


Tak zwane „smart cities” miałyby synchronizować wiele warstw infrastruktury. Dodatkowo 63% badanych oczekuje, że nie będzie się już po nich poruszać samochodami, którymi sami będą musieli kierować. Ich zdaniem postęp technologiczny pozwoli na to, żeby twój wóz sam dowiózł cię do pracy i bezpiecznie cię z niej odebrał, a Ty w tym czasie będziesz miał czas na drzemkę lub załatwienie kilku codziennych spraw przez interent. Dla wielbicieli prowadzenia samodzielnego także miałoby zostać wprowadzone ułatwienie. 62% osób w swoich wizjach uwzględniło mapy 3D , które ułatwią odpowiednią nawigację.

Ale co z bezpieczeństwem samego pojazdu? 59% ankietowanych zgodziło się, że dobrym rozwiązaniem jest system jego kontroli i m.in. otwierania drzwi bazujący na DNA właściciela. Rozwiązuje to problem kradzieży, a za jednym zamachem uszczęśliwia zapominalskich zwalniając ich z obowiązku pamiętania o zabraniu kluczyków.

 

Transport publiczny

Badani zostali zapytani też o przyszłość transportu zbiorowego. Chcą oni wygodnej i szybkiej możliwości poruszania się po swojej metropolii. Dodatkowo 70% osób, które wzięły udział w projekcie uważa, że podczas podróży będzie mogło oglądać swój ulubiony program telewizyjny, a 53% z nich oczekuje ekranów dynamicznego wyświetlania, które spersonalizują usługę.

W 2025 roku władze miast mają być także bardziej otwarte na użytkownika. 44% badanych byłoby za tym, żeby funkcjonował specjalny system służący do oceny sieci komunikacyjnej. Dzięki niemu sprawdzany byłby popyt na dane połączenia przez co dynamicznie można by było zwiększać lub zmniejszać jego częstotliwość.

Do lamusa mają odejść także tradycyjne bilety. 56% ankietowanych stwierdziło, że rozwój technologii NFC pozwoli pasażerom na zapomnienie o kasowaniu biletu.

Przyszłość w różnych krajach

W badaniu wzięli udział obywatele Brazylii, Chin, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. I jak można było się tego spodziewać w każdym kraju pojawiały się inne tendencje. Co ciekawe np. do personalnej autoryzacji w samochodach bardziej przekonani byli Brazylijczycy czy Chińczycy niż Francuzi i Niemcy. Dodatkowo 42% ankietowanych pochodzących z Chin chciałoby posiadać w swoim samochodzie płaskie siedzenie umożliwiające drzemkę.

Osoby z Brazylii i Chin miały także największe oczekiwania co do rozwoju transportu publicznego. Może to być związane z tym, że w krajach takich jak Wielka Brytania czy Niemcy zbiorowa komunikacja osiągnęła już wyższy poziom, który pozwala m.in. na wygodne płacenie za bilet.

Szeroka wizja

Firma Gemalto nie zatrzymała się na samym transporcie i mobilności. Działami, o które zapytani zostali badani były także m.in.: opieka zdrowotna, ogólne systemy płatności czy miejsce pracy. We wszystkich tych sektorach do 2025 roku ma nastąpić znaczna zmiana.

Ważnym elementem leczenia ma być np. modelowanie 3D. 63% ankietowanych chciałoby zobaczyć trójwymiarowy model swojego serca podczas wizyty u kardiologa. Z kolei 43% badanych chciałoby mieć zegarek, który monitoruje stan całego ciała. I m.in. sprawdza wydajność płuc.

System płatności do 2025 roku miałby stać się całkowicie wolny od materialnych pieniędzy. 42% osób, które wzięły udział w badaniu oczekuje, że za wszystko będzie mogło zapłacić smartfonem, a 68% chce używać w tym celu dynamicznych kart. Rodem z filmów sci-fi mają być także miejsca pracy. 63% ankietowanych oczekuje personalnego dostępu do niego za pomocą odcisku palca. 25% zapytanych osób marzy o tym, żeby nie musieć korzystać już z klawiatury komputerowej. Urządzenie samo miałoby czytać ich myśli i przelewać je na ekran.

Spore wyzwanie

Badanie pokazuje jak ogromne oczekiwania mają konsumenci z całego świata co do rozwoju technologicznego w ciągu kolejnych 10 lat. Gemalto, firma zajmująca się cyfrowymi systemami bezpieczeństwa, pozwoliła swoim ankietowanym puścić wodze fantazji. Odpowiedzi mogą być dobrą wskazówką dla osób zajmujących się komunikacją, płatnościami czy innymi działami gospodarki. Czy sprostają one naszym oczekiwaniom?

Cały raport „Connected Living 2025” możesz znaleźć TU.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Rowery w komunikacji miejskiej. Jak przewozić?

Komunikacja

Rowery w komunikacji miejskiej. Jak przewozić?

Rafał Stawecki 25 maja 2016

Od Warszawy do Lizbony bez biletów

Komunikacja

Od Warszawy do Lizbony bez biletów

Jakub Madrjas 25 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5