Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Mobilne oko Straży Miejskiej pilnuje parkowania na pl. 5 Rogów. Skutecznie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-02-28 11:33
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mobilne oko Straży Miejskiej pilnuje parkowania na pl. 5 Rogów. Skutecznie
fot. WU
Na placu Pięciu Rogów stołeczna Straż Miejska ustawiła maszt z kamerami. W magiczny sposób rozwiązał on problem nielegalnie parkujących aut na strefie wyłączonej z ruchu. Sam plac u zbiegu Brackiej, Kruczej, Chmielnej, Szpitalnej i Zgody czeka przebudowa, dzięki której dominujący liczbowo piesi zyskają więcej przestrzeni.

Plac Pięciu Rogów rozcina deptak na Chmielnej na dwie części. Piesi muszą zbaczać do pasów, które jednak nie znajdują się w osi deptaka. Ten kameralny plac – podobnie jak wiele innych takich przestrzeni w Warszawie – jest podporządkowany funkcji komunikacyjnej. Na środku znajduje się wydzielona strefa ruchu, która do niedawna służyła jako nielegalny parking.

To się jednak zmieniło: na środku stoi maszt z kamerami i dużym logo Straży Miejskiej. Jak wyjaśnia jednostka, to element systemu monitoringu mobilnego, który został przekazany do testowania w lipcu zeszłego roku. – Operatorzy kamer zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób obecnych w zasięgu kamery. Monitorują między innymi na wszelkie zdarzenia o charakterze przestępczym lub chuligańskim, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, niszczenie mienia czy też na kierujących nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego. Nowoczesny system połączony jest z Centralnym Stanowiskiem Kierowania, skąd informacje o ujawnionych nieprawidłowościach są kierowane bezpośrednio do patroli straży miejskiej. Takie działania skracają czas reakcji strażników, skróci się też czas przekazywania informacji do innych służb – wyjaśnia biuro prasowe Straży Miejskiej.

Jak zapewnia Straż, nieprawidłowo zaparkowane samochody nie były głównym celem ustawienia monitoringu. Obszar ten jest tłumnie odwiedzany przez mieszkańców stolicy i turystów, a także chętnie odwiedzany pasaż handlowy. Efekty nowego systemu są zadowalające – przede wszystkim znacząco zmalała liczba zdarzeń. – Od 1 sierpnia 2018 r. do 21 lutego 2019 r. strażnicy miejscy odnotowali we wspomnianym rejonie 57 zdarzeń. W trakcie interwencji 2 kierujących ukarano mandatami karnymi, w 6 przypadkach zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, w kolejnych 6 – wydano dyspozycje usunięcia pojazdów, wszczęto 1 procedurę zmierzającą do ukarania sprawcy pod jego nieobecność – podaje Straż Miejska. Można jednak odnieść wrażenie, że system pełni w dużej mierze funkcję prewencyjną.

– Na bieżąco są analizowane negatywne zdarzenia w innych miejscach Warszawy. Tam gdzie do takich zdarzeń dochodzi zbyt często, lokalizowany będzie ten nowoczesny system monitoringu mobilnego – podaje Straż Miejska.

Docelowo sam plac przejść ma przebudowę. W zeszłym roku ZDM wybrał koncepcję architektoniczno–urbanistyczną. To charakterystyczne miejsce w centrum Warszawy, dziś zajmowane przez jezdnie, ma się zmienić w pełen zieleni skwer. Ruch kołowy zostanie utrzymany po wschodniej stronie placu. Prace budowlane miałyby się rozpocząć w tym roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. Wybrano koncepcję placu Pięciu Rogów [ZDJĘCIA]

Przestrzeń

Warszawa. Wybrano koncepcję placu Pięciu Rogów [ZDJĘCIA]

Jakub Dybalski 11 czerwca 2018

Warszawa: Wróci Plac Pięciu Rogów. Rusza przetarg na projekt

Przestrzeń

Warszawa: Wróci Plac Pięciu Rogów. Rusza przetarg na projekt

Redakcja 20 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5