Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Mobilne oko Straży Miejskiej pilnuje parkowania na pl. 5 Rogów. Skutecznie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
28-02-2019
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Mobilne oko Straży Miejskiej pilnuje parkowania na pl. 5 Rogów. Skutecznie
fot. WU
Na placu Pięciu Rogów stołeczna Straż Miejska ustawiła maszt z kamerami. W magiczny sposób rozwiązał on problem nielegalnie parkujących aut na strefie wyłączonej z ruchu. Sam plac u zbiegu Brackiej, Kruczej, Chmielnej, Szpitalnej i Zgody czeka przebudowa, dzięki której dominujący liczbowo piesi zyskają więcej przestrzeni.

Plac Pięciu Rogów rozcina deptak na Chmielnej na dwie części. Piesi muszą zbaczać do pasów, które jednak nie znajdują się w osi deptaka. Ten kameralny plac – podobnie jak wiele innych takich przestrzeni w Warszawie – jest podporządkowany funkcji komunikacyjnej. Na środku znajduje się wydzielona strefa ruchu, która do niedawna służyła jako nielegalny parking.

To się jednak zmieniło: na środku stoi maszt z kamerami i dużym logo Straży Miejskiej. Jak wyjaśnia jednostka, to element systemu monitoringu mobilnego, który został przekazany do testowania w lipcu zeszłego roku. – Operatorzy kamer zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób obecnych w zasięgu kamery. Monitorują między innymi na wszelkie zdarzenia o charakterze przestępczym lub chuligańskim, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, niszczenie mienia czy też na kierujących nie stosujących się do przepisów ruchu drogowego. Nowoczesny system połączony jest z Centralnym Stanowiskiem Kierowania, skąd informacje o ujawnionych nieprawidłowościach są kierowane bezpośrednio do patroli straży miejskiej. Takie działania skracają czas reakcji strażników, skróci się też czas przekazywania informacji do innych służb – wyjaśnia biuro prasowe Straży Miejskiej.

Jak zapewnia Straż, nieprawidłowo zaparkowane samochody nie były głównym celem ustawienia monitoringu. Obszar ten jest tłumnie odwiedzany przez mieszkańców stolicy i turystów, a także chętnie odwiedzany pasaż handlowy. Efekty nowego systemu są zadowalające – przede wszystkim znacząco zmalała liczba zdarzeń. – Od 1 sierpnia 2018 r. do 21 lutego 2019 r. strażnicy miejscy odnotowali we wspomnianym rejonie 57 zdarzeń. W trakcie interwencji 2 kierujących ukarano mandatami karnymi, w 6 przypadkach zastosowano środki oddziaływania wychowawczego, w kolejnych 6 – wydano dyspozycje usunięcia pojazdów, wszczęto 1 procedurę zmierzającą do ukarania sprawcy pod jego nieobecność – podaje Straż Miejska. Można jednak odnieść wrażenie, że system pełni w dużej mierze funkcję prewencyjną.

– Na bieżąco są analizowane negatywne zdarzenia w innych miejscach Warszawy. Tam gdzie do takich zdarzeń dochodzi zbyt często, lokalizowany będzie ten nowoczesny system monitoringu mobilnego – podaje Straż Miejska.

Docelowo sam plac przejść ma przebudowę. W zeszłym roku ZDM wybrał koncepcję architektoniczno–urbanistyczną. To charakterystyczne miejsce w centrum Warszawy, dziś zajmowane przez jezdnie, ma się zmienić w pełen zieleni skwer. Ruch kołowy zostanie utrzymany po wschodniej stronie placu. Prace budowlane miałyby się rozpocząć w tym roku.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Wywiady i komentarze

Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Michał Szymajda 07 grudnia 2020

Warszawa: Wybrany wykonawca dla przebudowy pl. Pięciu Rogów

Przestrzeń

Zobacz również:

Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Wywiady i komentarze

Podpisano umowę na przebudowę Placu Pięciu Rogów

Michał Szymajda 07 grudnia 2020

Warszawa: Wybrany wykonawca dla przebudowy pl. Pięciu Rogów

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5