Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Mobilis: Utrzymywanie kursów PKS Płock byłoby niezgodne z prawem

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-08-10 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mobilis: Utrzymywanie kursów PKS Płock byłoby niezgodne z prawem
fot. arctis, lic. CC BY-NDAutobus PKS Płock
Spółki prawa handlowego nie mogą w dłuższej perspektywie czasu utrzymywać połączeń trwale deficytowych – przekonuje Mobilis po ogłoszeniu decyzji o zakończeniu działalności w zakresie komercyjnych przewozów lokalnych PKS Płock. Spółka wycofuje się z tego rynku już na początku września. Dopiero teraz plany przewoźnika poznały lokalne samorządy.

W środę informowaliśmy o zaplanowanym na 1 września radykalnym ograniczeniu oferty przewozowej PKS Płock, jednej ze spółek grupy Mobilis. Koncern kontynuuje swoją dotychczasową strategię stopniowego odchodzenia od realizacji lokalnych i regionalnych połączeń komercyjnych, skupiając się na wykonywaniu kontraktów. Podobnie ma być zresztą i w przypadku przedsiębiorstwa z Płocka: jego zarząd w komunikacie dla pasażerów zapewnił, że kursy, które mają zagwarantowane dofinansowanie zewnętrzne, nie znikną z rozkładu jazdy (są one jednak stosunkowo nieliczne).

Koszty udało się zoptymalizować, ale...

Decyzję tę tłumaczy dziś Magdalena Selder, dyrektor marketingu Mobilis Group. – Podyktowana jest ona tylko i wyłącznie względami ekonomicznymi – podkreśla. – Obsługa dotychczasowych rozkładowych kursów pozostawała długoterminowo nierentowna, a spółka działa w oparciu o przepisy Prawa handlowego i w zasadzie nie może do tego dopuszczać – wskazuje przedstawicielka przewoźnika.

Dodaje też, że Mobilis próbował osiągnąć rentowność płockiego przedsiębiorstwa dzięki optymalizacji kosztowej. Ocenia też, że – paradoksalnie – osiągnięto na tym polu zauważalne rezultaty. – To utrzymujący się spadek przychodów nie pozwalał na zniwelowanie strat – tłumaczy. Dodaje, że na podstawie umów z samorządami realizowane są i będą przewozy szkolne, a z firmami – pracownicze, przy czym w większości przypadków kontrakty zawierane są w tzw. modelu otwartym, co oznacza, że kursy dostępne są dla wszystkich zainteresowanych.

Przewoźnik nie poinformował samorządów o planach zawieszenia kursów

Mobilis ogłosił swoje plany z relatywnie niedużym, bo niespełna miesięcznym wyprzedzeniem. Tak samo jak pasażerowie, mało czasu, by przygotować się na nową sytuację, mają gminy. – Nie jesteśmy zobowiązani informować lokalnych samorządów, które z nami nie współpracują, o naszych strategicznych decyzjach biznesowych wcześniej [niż innych], a więc dopóki pozostaje to tajemnicą przedsiębiorstwa – powiedziała nam Magalena Selder. – Samorządy uzyskały więc informację w tym samym czasie, co najbardziej zainteresowana grupa: nasi pasażerowie – dodaje.

Koncern – przynajmniej na razie – nie będzie rezygnował z utrzymywania rozkładowych przewozów lokalnych całkowicie. – Nasze inne spółki jak na przykład PKS w Mławie czy PKS w Ostródzie dalej realizują takie kursy – wskazuje nasza rozmówczyni. Nie odpowiedziała jednak wprost na pytanie, czy docelowo takie połączenia zostaną utrzymane.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5