Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?

Dalej Wstecz
Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2014-08-28 12:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MIR: Zadbamy o polskie miasta. W jaki sposób?
fot. Monika Mężyńska, lic. CC BY-SA 2.5Stare Miasto w Poznaniu
Idea „powrotu do miast”, tak głośno promowana przez miejskich aktywistów, trafiła wreszcie do rządowych kuluarów. Podczas pierwszego po wakacjach posiedzenia Sejmu sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Adam Ździebło mówił wprost: dominacja indywidualnego transportu samochodowego i wyludnianie się centrów miast jest niekorzystnym zjawiskiem, z którym będziemy walczyć.

W poprawie jakości życia w polskich miastach mają pomóc środki unijne. Specjalnie z myślą o zdrowej tkance miejskiej powstał „Narodowy Plan Rewitalizacji”, który ma odpowiadać na niekorzystne zjawiska, z jakimi boryka się większość miast w naszym kraju. - Chodzi tutaj o degradację przestrzeni miejskiej, osłabienie tkanki społecznej oraz dominację indywidualnego transportu samochodowego, jak również wyludnianie się centrów miast – mówił podczas ostatniego posiedzenia Sejmu Adam Ździebło z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

W latach 2014-2020 na cele związane z szeroko pojętą rewitalizacją przeznaczonych zostanie około 25 mld zł ze środków europejskich. Ździebło zapowiada, że do tego czasu wszystkie miasta mają być dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług, m.in. z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, transportu, kultury i administracji publicznej. Mają być również ośrodkiem wzrostu dla obszarów wokół miast.

„Narodowy Plan Rewitalizacji” funkcjonuje obecnie jedynie w wersji „roboczej”. Przedstawia on koncepcję Planu sformułowaną w ministerstwie i stanowiącą punkt wyjścia do pracy nad treścią dokumentu docelowego. Jego przedłożenie Radzie Ministrów planowane jest na przełomie 2014/2015 roku. Wśród najważniejszych punktów nawiązujących bezpośrednio do idei zrównoważonego transportu znajduje się zwiększanie mobilności regionalnej przez łączenie węzłów drugorzędnych i trzeciorzędnych z infrastrukturą TEN-T, oraz rozwój i rehabilitacja kompleksowych systemów transportu kolejowego. W planach jest również propagowanie działań służących zmniejszeniu hałasu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Komunikacja

Lublin: 60 nowych autobusów i 50 trolejbusów do 2020 r.

Paweł Rydzyński 05 sierpnia 2014

Partnerstwo publiczno-prywatne szansą dla Warszawy?

Prawo & Finanse

Partnerstwo publiczno-prywatne szansą dla Warszawy?

Anna Kostecka 06 marca 2014

POIiŚ: Czy inwestycje transportowe szkodzą środowisku?

Prawo & Finanse

POIiŚ: Czy inwestycje transportowe szkodzą środowisku?

Kasper Fiszer 22 października 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5