Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Mińsk Maz. odkupi od Warszawy autobusy. Potrzebna ustawa metropolitalna

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-10-2023
Ostatnia modyfikacja:
13-10-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

Mińsk Mazowiecki zacieśnia współpracę z Warszawą w ramach funkcjonowania metropolii warszawskiej. Miasto odkupi od stolicy pięć autobusów na potrzeby własnej komunikacji miejskiej. Przy okazji tego wydarzenia samorządowcy zaapelowali do rządzących o szybkie przyjęcie przepisów pomagających funkcjonowaniu metropolii i niwelujących liczne bariery.

W Mińsku Mazowieckim podpisano list intencyjny dotyczący współpracy metropolitalnej między Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Dokument określał szczegóły dotyczące odkupienia od Warszawy pięciu autobusów należących dotychczas do Miejskich Zakładów Autobusowych.

– Podstawą działania metropolii warszawskiej jest sprawny i dobrze zarządzany transport zbiorowy. W Mińsku Mazowieckim opiera się na flocie sześciu elektrycznych nowoczesnych autobusów, ale aby dopiąć flotę autobusów miejskich, które funkcjonują w naszej komunikacji, potrzeba było jeszcze dodatkowych pięciu autobusów – przekazał Marcin Jakubowski, burmistrz Mińska Mazowieckiego. – Był to duży problem, zwłaszcza finansowy, dla nas, aby pozyskać te pojazdy. I tutaj z pomocą przyszła Warszawa. Podpisujemy teraz list intencyjny, a do końca roku zamierzamy odkupić po preferencyjnych cenach pięć autobusów. Te pojazdy jeszcze przez wiele lat będą mogły posłużyć naszym mieszkańcom w ramach komunikacji miejskiej – podkreślił włodarz Mińska Mazowieckiego.

Podczas podpisania dokumentu obecny był Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy i prezes stowarzyszenia Metropolia Warszawa. – Cieszę się, że autobusy trafią w dobre ręce. To kolejny krok stowarzyszenia Metropolia Warszawa dotyczący poprawy funkcjonowania transportu miejskiego i w ogóle usług, które funkcjonują w naszej metropolii – podkreślił Olszewski.

Spotkanie było także okazją do zaapelowania do rządzących o podjęcie kroków umożliwiających prawne usankcjonowanie funkcjonowania metropolii. Jak wskazał Olszewski, stowarzyszenie Metropolia Warszawska jest największą organizacją samorządową w Polsce w ramach której działa 70 gmin i 9 powiatów. – Jesteśmy w pełni przygotowani do tego, żeby móc budować silną metropolię, ale niestety, przez kilka ostatnich lat nie mieliśmy nawet szansy odbyć poważnej dyskusji w Sejmie na temat tego, jak mogłaby wyglądać metropolia. Nasza metropolia jest dzisiaj organizmem dobrze funkcjonującym, ale posiadającym cały czas mnóstwo niedoskonałości, wynikających z tego, że nie mamy ustawy metropolitalnej i dodatkowych środków finansowych, które mogłyby wspierać transport zbiorowy – wyliczał Olszewski.

Samorządowcy wyrażają nadzieję, że ta sytuacja w niedługim czasie się zmieni, a temat metropolii wróci do sejmowych ław. – Metropolie budują dzisiaj gospodarkę naszego kraju. Te organizmy potrzebują dzisiaj porządnych instrumentów rozwojowych, porządnych narzędzi, które poprawią mieszkańcom jakość życia – podkreślił Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

– Warszawa, aby stała się metropolią z prawdziwego zdarzenia, potrzebuje takich miast jak Mińsk Mazowiecki – przekazała obecna podczas wydarzenia Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka. – Niestety, bez ustawy i bez przepisów, które mówią jak sfinansować taką współpracę, nie będzie szybszego, sprawniejszego i stabilnego komunikowania się Mińska i Warszawy. Aby metropolie mogły powstawać i żeby mogły dobrze odpowiadać na potrzeby mieszkańców, potrzebne są dobre przepisy, które będą regulowały całościowo funkcjonowanie takich organizmów jak metropolie – podkreśliła Gasiuk-Pihowicz.

Nie ma wątpliwości, że nie tylko Sulejówek, Mińsk Mazowiecki, Mrozy oraz gminy powiatu mińskiego rozwijają się przy mocnym oddziaływaniu Warszawy. – Razem już tworzymy aglomerację warszawską, gdzie wiele spraw wymaga współpracy. Aby te wspólne sprawy były dobrze prowadzone, żeby nie wynikały jedynie z zapału i spontanicznej chęci samorządów, jak dzisiejsze porozumienie między Mińskiem Mazowieckim a Warszawą, a były normalną pracą, wymagają sformalizowania i uporządkowania – zaznaczył Czesław Mroczek, radny rady powiatu mińskiego.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

ZTM Warszawa. Co dalej z kontraktem za firmę Mobilis?

Komunikacja

ZTM Warszawa. Co dalej z kontraktem za firmę Mobilis?

Witold Urbanowicz 19 września 2023

Prezydent Zabrza: Metropolia to szansa na wszechstronny rozwój

Przestrzeń

Samorządy muszą poczekać na nową ustawę metropolitalną

Prawo & Finanse

Samorządy muszą poczekać na nową ustawę metropolitalną

Agnieszka Serbeńska 15 kwietnia 2016

Zobacz również:

ZTM Warszawa. Co dalej z kontraktem za firmę Mobilis?

Komunikacja

ZTM Warszawa. Co dalej z kontraktem za firmę Mobilis?

Witold Urbanowicz 19 września 2023

Prezydent Zabrza: Metropolia to szansa na wszechstronny rozwój

Przestrzeń

Samorządy muszą poczekać na nową ustawę metropolitalną

Prawo & Finanse

Samorządy muszą poczekać na nową ustawę metropolitalną

Agnieszka Serbeńska 15 kwietnia 2016

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5