Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ministerstwo ws. FRPA: Zwiększenie dopłat do wozokilometra niezasadne

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-08-06 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Ministerstwo Infrastruktury

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo ws. FRPA: Zwiększenie dopłat do wozokilometra niezasadne
fot. Michał Dadełło, lic. CC BY-SA 4.0
Ministerstwo Infrastruktury planuje utrzymać stawkę dopłat do wozokilometra na poziomie 3 złotych na kolejne lata. Jednocześnie deklaruje, że nie zwiększy jej wysokości, ponieważ zdaniem resortu jest ona na odpowiednio wysokim poziomie, ale twierdzi, że program cieszy się coraz większym zainteresowaniem samorządów. W sprawie transgranicznych połączeń między Polską, a Słowacją Ministerstwo przyznaje iż kwestia ich organizacji nie leży w jego gestii.

Poseł Franciszek Sterczewski wystosował interpelację, w której dopytuje Ministerstwo Infrastruktury o kwestię transgranicznych połączeń autobusowych między Polską, a Słowacją, plany związane z dalszym przywracaniem połączeń autobusowych. Kieruje też pytania o kilka postulatów dotyczących FRPA.
Sterczewski zwraca uwagę na fakt, że władze województwa małopolskiego de facto zlikwidowały bardzo popularne kursy autobusowe na trasie między Bukowiną Tatrzańską, a Dolnym Kubinem na Słowacji. Dodaje, że cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem w 2020 roku, mimo czasu pandemii i powszechnego straszenia tym, że zbiorkom nie jest bezpieczny.

Ministerstwo w odpowiedzi informuje o działaniach wspólnej, polsko-słowackiej grupy roboczej zajmującej się połączeniami transgranicznymi, a także stwierdza, że pozytywnie odnosi się do istnienia połączenia między Bukowiną, a Kubinem, lecz zastrzega, że kwestia jej dalszego funkcjonowania znajduje się w gestii władz Małopolski.

Poseł formułuje także kilka postulatów, jak zwiększenie dopłat do wozokilometra, z poziomu 3 do 8 złotych, czy długoletni okres przyznawania dotacji z FRPA, tak aby przewoźnicy mogli planować swoje działania w dłuższej perspektywie, bez strachu przed nagłym końcem dotacji i konieczności zamykania linii.

– Z inicjatywy resortu infrastruktury – od 1 kwietnia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. – zwiększono kwotę dopłaty z Funduszu do 1 wozokilometra z kwoty nie wyższej niż 1,00 zł do kwoty nie wyższej niż 3,00 zł. Jednocześnie w ramach przepisów tzw. „Tarczy Antykryzysowej” wydłużono obowiązywanie zwiększonej kwoty ww. dopłaty na poziomie nie wyższym niż 3,00 zł do 1 wozokilometra do końca 2021 r. Jednocześnie resort infrastruktury
planuje przedłużenie obowiązywania zwiększonej kwoty dopłaty w latach kolejnych – odpowiada Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Rafał Weber.

Ponadto resort informuje, że wystąpił z do wybranych przewoźników z pytaniem dotyczącym stawek za wozokilometr, na jaki zawarto umowy w ramach Funduszu. Najniższe są stawki z województwa świętokrzyskiego i wynoszą 1,2 zł, natomiast najwyższa stawka za wozokilometr obowiązuje w Małopolsce i wynosi prawie 11 złotych. Średnia stawka dla całego kraju wyniosła 4,16 zł, a mediana 4 złote. Dlatego ministerstwo stwierdza, że zwiększenie kwoty dopłat w ramach funduszu do 8 złotych nie jest zasadne. Dodaje też, że w ramach prac legislacyjnych nad ustawą o publicznym transporcie zbiorowym, resort przewiduje wydłużenie okresu na jaki zawierane są umowy w ramach FRPA.

– W ramach środków wydatkowanych przez wojewodów na dofinansowanie realizacji zadań własnych organizatorów w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2020 roku dopłatę przekazano 435 organizatorom publicznego transportu zbiorowego. Przewozy autobusowe o charakterze użyteczności publicznej wykonywane były na 2 834 liniach komunikacyjnych, które zostały częściowo sfinansowane ze środków Funduszu. Ministerstwo Infrastruktury obserwuje stale rosnące zainteresowanie organizatorów publicznego transportu zbiorowego tym programem. W ramach przeprowadzonych do tej pory naborów wniosków o objęcie w 2021 roku dopłatą z Funduszu, dopłatą objęto 3 995 linii komunikacyjnych, a wnioskowana
przez organizatorów kwota dopłaty wynosi 432 763 747,76 zł – kończy Weber.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warmińsko-Mazurskie z pomysłem na wojewódzkie autobusy

Komunikacja

Warmińsko-Mazurskie z pomysłem na wojewódzkie autobusy

Przemysław Farsewicz 25 maja 2021

Fundusz Autobusowy. Nowe kryteria oceny wniosków

Prawo & Finanse

Fundusz Autobusowy. Nowe kryteria oceny wniosków

Witold Urbanowicz 19 lutego 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5