Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Ministerstwo Rozwoju: Dotacja UE na tabor z Pesy całkowicie wykorzystana

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2016-01-01 07:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Miniterstwo Rozwoju

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo Rozwoju: Dotacja UE na tabor z Pesy całkowicie wykorzystana
fot. Rynek Kolejowy
– Ponad 1,9 mld zł unijnej dotacji na tabor wyprodukowany przez Pesę Bydgoszcz SA zostało w pełni wykorzystane. To efekt wdrażanego przez Ministerstwo Rozwoju „Programu naprawczego dla funduszy Polityki Spójności 2007-2013” – informuje ministerstwo.

Podjęte działania pozwoliły nie tylko uratować zagrożone fundusze europejskie, ale także w całości zrealizować kontrakty na budowę i dostawę pociągów dla PKP Intercity oraz tramwajów zamówionych przez samorządy kilku miast.
Ostatnie sztuki taboru tramwajowego i kolejowego PESA SA przekazała kontrahentom 30 grudnia 2015 r. Chodzi o pojazdy produkowane w ramach zamówień realizowanych w projektach dofinansowywanych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. W tej puli znalazło się między innymi 20 pociągów DART zamówionych przez PKP IC, dla których dotacja z UE to 574 mln zł

– Jeszcze w połowie ubiegłego miesiąca kwestia unijnego wsparcia dla siedmiu z dwudziestu realizowanych przez PESA SA kontraktów stała pod znakiem zapytania, ze względu na znaczne opóźnienia w dostawach taboru – powiedział Witold Słowik, wiceminister rozwoju. Według stanu na 16 listopada 2015 r., z ogólnej liczby 571 sztuk taboru odebranych było 429 (75 proc.). Pozostałe 142 (25 proc.) jednostki były w produkcji.

Kluczowe wyzwanie stanowiło przeprowadzenie do końca 2015 r. odbiorów całego taboru. Jego część pozostawała nadal w produkcji, a pełny odbiór pojazdu może trwać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu dni.

– Aby uniknąć opóźnień Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych zaproponowało zdeponowanie płatności za wyprodukowane i odebrane warunkowo pojazdy na rachunkach powierniczych – podkreślił wiceminister Słowik. – To swego rodzaju zaliczka na rzecz wykonawcy, traktowana jako wydatek, który może być rozliczony z Komisją Europejską – dodał Paweł Szaciłło, dyrektor CUPT.

Dzięki wypracowanym rozwiązaniom prawnym, a także dzięki pełnemu zaangażowaniu beneficjentów i PESA Bydgoszcz SA, udało się zapewnić pełne wykorzystanie 1,93 mld zł dotacji przed 31 grudnia 2015 r., w którym upływa przewidziany w unijnym prawie, termin kwalifikowalności wydatków dla dofinansowywanych inwestycji z funduszy na lata 2007-2013.

W tabeli poniżej znajduje się zestawienie siedmiu kontraktów realizowanych przez PESA S.A., których realizacja była zagrożona:

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Krakowiaki przejechały milion kilometrów

Komunikacja

Krakowiaki przejechały milion kilometrów

Dominik Lebda 07 kwietnia 2016

Opole chce 56 nowych autobusów. W tym też hybrydy

Komunikacja

Opole chce 56 nowych autobusów. W tym też hybrydy

Martyn Janduła 18 marca 2016

Pesa sukcesywnie dostarcza tramwaje. Łódź i Bydgoszcz czekają

Komunikacja

Pesa sukcesywnie dostarcza tramwaje. Łódź i Bydgoszcz czekają

Witold Urbanowicz 05 stycznia 2016

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5