Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Ministerstwo Infrastruktury zamówi analizę skali wykluczenia komunikacyjnego

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Madrjas

Data publikacji:
2020-10-07 10:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo Infrastruktury zamówi analizę skali wykluczenia komunikacyjnego
Fot. Tomasz Lewicki. Flickr
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosi wkrótce konkurs na wykonanie w najbliższym czasie analizy skali wykluczenia komunikacyjnego w Polsce wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych dotyczących transportu publicznego. Dokument powstanie dla Ministerstwa Infrastruktury w ramach programu Gospostrateg. 

Rozpoczęty kilka lat temu program Gospostrateg ma na celu wsparcie współpracy jednostek naukowych i podmiotów prowadzących politykę rozwoju (w szczególności do rządu, marszałków województw, ministrów, Prezydenta i NBP). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które prowadzi nabór informuje, że celem głównym jest wzrost wykorzystania (w perspektywie do 2028 roku) rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Są dwa typy konkursów – otwarte gdzie rolę wiodącą w konsorcjum ma podmiot posiadający zdolność do zastosowana w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu, oraz zamawiane przez instytucje prowadzące politykę rozwojową państwa.

Pierwszy konkurs, wart 150 mln zł rozstrzygnięto w 2018 roku. Wygrały projekty dot. m. in. Hyperloopa, automatyzacji transportu drogowego czy nowego modelu zakupów taboru kolejowego. Jakiś czas temu zakończyła się ocena merytoryczna siedmiu propozycji tematów złożonych w ramach trzeciego "odcięcia" trwającego do 12 czerwca. Trzy zostały rekomendowane do realizacji. Jak poinformował wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel, jednym z nich jest złożona przez niego propozycja wykonania analizy skali wykluczenia komunikacyjnego w Polsce wraz z rekomendacjami zmian legislacyjnych dotyczących transportu publicznego. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, NCBR wkrótce ogłosi konkurs na wykonanie tej analizy.

Oprócz tego rekomendowano zgłoszony przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej projekt na "Opracowanie systemu ilościowej analizy składu gatunkowego produktów rybnych metodami genetyki molekularnej i spektroskopii bliskiej podczerwieni" oraz "Krajowy agregator danych o cyfrowym dziedzictwie kulturowym", którego chce Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uznania nie znalazły projekty MEN ("Przyszłość kompetencji cyfrowych w Polsce"), Ministerstwa Klimatu ("Budowa neutralnych klimatycznie ekosystemów biznesowych" oraz "Tworzenie neutralnych klimatycznie Techno-Hubów") oraz Ministerstwa Finansów
("Zwiększenie skuteczności działań struktur administracji skarbowej w obszarze ochrony gatunków zwierząt i roślin w tym zagrożonych wyginięciem i uznanych za inwazyjne").

Jednocześnie trwa już IV nabór projektów wnioski przyjmowano do 22 września 2020. Łącznie wpłynęły trzy, na łączną kwotę dofinansowania 22,9 mln złotych. Trwa ich wstępna ocena - informuje NCBR.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Weber: Brak ognisk koronawirusa w transporcie publicznym

Mobilność

Weber: Brak ognisk koronawirusa w transporcie publicznym

Łukasz Malinowski, Magdalena Romanowska 03 września 2020

Gromadzki: Co dalej z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym?

Prawo & Finanse

Gromadzki: Co dalej z ustawą o publicznym transporcie zbiorowym?

Roman Czubiński 17 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5