Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Miliardy na kolej. Warszawa dogaduje się z PKP

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2014-11-05 13:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miliardy na kolej. Warszawa dogaduje się z PKP
fot. WU
Dzisiaj (5 listopada) przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawa, PKP SA i PKP PLK podpisali list intencyjny w sprawie przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. Do 2022 r. na transport w aglomeracji warszawskiej wydanych zostanie w sumie 25 mld zł. Powstanie sześć nowych przystanków.

W sumie do 2022 r. na transport w aglomeracji warszawskiej wydanych zostanie 25 mld zł. Z tego 11 mld zł wyda Warszawa, 8 mld zł PKP PLK, a 6 mld zł – PKP SA. Dzisiaj w warszawskim ratuszu podpisano list intencyjny, który ma zagwarantować przeprowadzenie sprawnej przebudowy Warszawskiego Węzła Kolejowego. – Chcemy nasze przyszłe inwestycje skoordynować z planami spółek kolejowych. Chcemy, by ten cały system komunikacji szynowej był skoordynowany – zapowiada Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent miasta. – Chcemy poprawić ruch aglomeracyjny i przepustowość, by pociągi mogły jeździć częściej – zapowiada Remigiusz Paszkiewicz, szef PKP PLK. Na bazie porozumienia zostanie powołany komitet sterujący dla sprawnego podejmowania decyzji.

Nowe przystanki, wraca Główny

Do zmodernizowania pozostały jeszcze cztery linie wylotowe. Na już przebudowanych trasach będą prowadzone działania punktowe, mające na celu poprawę przepustowości – prace obejmą m.in. Ożarów Mazowiecki, Sulejówek-Miłosną oraz Dębe Wielkie. Na najbardziej obciążonej ruchem aglomeracyjnym trasie – do Wołomina – powstaną oddzielne tory dla ruchu aglomeracyjnego. Zmodernizowana zostanie linia Warszawa Gołąbki – Warszawa Gdańska. Zostanie przeprowadzony też remont kluczowych mostów i wiaduktów.

W rozpoczynającej się perspektywie powstanie sześć nowych przystanków – na „małej” linii obwodowej przy Obozowej, obsługiwanej już przez pociągi pasażerskie, na towarowej linii obwodowej, łączącej Gołąbki z Warszawą Gdańską, przy Połczyńskiej i centrum handlowym Wola Park, przy Powązkowskiej, przy Radzymińskiej na przecięciu dwóch linii kolejowych (obwodowej i wołomińskiej), reaktywowany zostanie też dworzec Warszawa Główna. Dziewięć przystanków zostanie zmodernizowanych. Przeprowadzone zostaną wielkie projekty dworcowe – zagospodarowanie okolic Warszawy Zachodniej, Gdańskiej i Głównej. Będzie kontynuowana też przebudowa Warszawy Centralnej. – Chcemy zapewnić standard, na jaki pasażerowie już teraz zasługują – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP SA. Jak dodaje, w planach nie zostaną też pominięte małe dworce.

Nowe linie SKM

Zaplanowane prace mają umożliwić rozwój kolei aglomeracyjnej. Miasto zapowiada nowe linie SKM – z Piaseczna do Wieliszewa (w perspektywie do Zegrza albo Radzymina) przez Warszawę Gdańską oraz z Ożarowa Mazowieckiego do Warszawy Rembertowa (w perspektywie do Sulejówka-Miłosny) przez Warszawę Gdańską. Wykorzystanie linii obwodowych wynika z ograniczeń przepustowości na linii średnicowej.

Z uwagi na zakres prac pasażerowie mogą się spodziewać sporych utrudnień. – Na bazie tego porozumienia będą teraz dopracowywane szczegóły harmonogramu. Z dużymi pracami chcemy wejść z początkiem 2018 r. Chcemy wcześniej dobrze przygotować się projektowo i harmonogramowo – mówi Remigiusz Paszkiewicz. Pierwsze mniejsze prace ruszą w przyszłym roku – przy przebudowie układu torowego Warszawy Zachodniej i na Warszawie Gdańskiej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Prezydent Legionowa: Nie polecam budowy dworców

Przestrzeń

Prezydent Legionowa: Nie polecam budowy dworców

Witold Urbanowicz 06 listopada 2014

SKM Warszawa planuje nowe trasy

Komunikacja

SKM Warszawa planuje nowe trasy

Witold Urbanowicz 05 listopada 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5