Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Miejskie metamorfozy na przykładzie Paryża i Nowego Jorku

Dalej Wstecz
Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2014-03-01 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miejskie metamorfozy na przykładzie Paryża i Nowego Jorku
Behn LIEU SONG, lic. CC 3.0Paryż w nocy
Miasta na całym świecie borykają się z problemami związanymi z polityką transportową, która stawia często na pierwszym miejscu ruch samochodowy, a nie pieszych i rowerzystów. Tymczasem badania wskazują, że o sukcesie miasta często stanowi jego przestrzeń, która powinna być przyjazna wszystkim uczestnikom ruchu.

Organizacja non-profit Project for Public Spaces (PPS), która zajmuje się m.in. pomaganiem obywatelom w przekształcaniu przestrzeni publicznej w miejsca przyjazne wszystkim uczestnikom miejskiego ruchu, na swoim blogu dokonała porównania dwóch miast, które dla przyjaznej przestrzeni publicznej zrobiły w ostatnich latach wiele. Mowa o Paryżu i Nowym Jorku.

Ograniczanie ruchu samochodów

W Paryżu prawie 60 proc. podróży odbywa się wyłącznie pieszo. Nowy Jork, który zajmuje ponad czterokrotnie większą powierzchnię, niż Paryż, wciąż utrzymuje poziom udziału pieszych w poruszaniu się po mieście na poziomie 34 proc. Oba miasta postawiły w ostatnich latach na zmniejszenie dominacji samochodów w przestrzeni publicznej. Jak to zrobiły?

Od 2012 roku w stolicy Francji wdrażany jest program polegający na zwiększeniu zrównoważonej mobilności miejskiej. Program ten zmienia komunalne ulice Paryża uwalniając przestrzeń dla pieszych przez poszerzanie chodników, dodając ławki, dbając o zieleń, fontanny czy obecność stojaków rowerowych, aby zachęcić mieszkańców do przesiadania się na jednoślady.

W 2013 roku w Paryżu rozszerzono strefę ograniczonej prędkości (20 mil na godzinę), rozpoczęto tworzenie przestrzeni współdzielonych i wdrażanie konkretnych praw dla rowerzystów i pieszych. W praktyce, przestrzeń współdzielona w tym mieście ma być otwarta na wszelkie środki transportu w ramach limitu prędkości 12 mil na godzinę z pieszymi mającymi pierwszeństwo przed innymi użytkownikami. Piesi mogą poruszać się po chodniku a rowerzyści mogą poruszać się w obu kierunkach na każdej ulicy, korzystając z wolnego skrętu w prawo (na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną).

Nowy Jork odchudza ulice

W Nowym Jorku funkcjonują natomiast dwa programy, które związane są z wprowadzaną w mieście polityką zrównoważonego transportu. Pierwszy z nich związany jest z przekształcaniem niewykorzystywanych przestrzeni ulic, które głównie przeznaczone są dla samochodów, w piesze przestrzenie publiczne. Drugi program dotyczy ograniczania limitu prędkości z 30 do 20 mil na godzinę i wprowadzania dodatkowych środków bezpieczeństwa na obszarach mieszkalnych.

Warto przyjrzeć się szczególnie temu pierwszemu, który sprawił, że miasto przeżyło istną metamorfozę – z metropolii zbudowanej z myślą o kierowcach w miasto przyjazne pieszym. Zmiany na ulicach tego miasta nastąpiły w zaledwie kilka lat, gdy jego burmistrzem był Michael Bloomberg, a Departamentem Transportu przewodziła Janette Sadik-Khan. Rewolucję przeszedł m.in. słynny Times Square, wcześniej w zasadzie nie będący placem, lecz skrzyżowaniem ruchliwych ulic. Miejscy urzędnicy przestrzeń ograniczali w tym miejscu stopniowo. Ich głównych konsultantem była gwiazda duńskiej urbanistyki Jan Gehl, odpowiedzialny za przebudowę ulic. Kopenhagi w miejskie bulwary i rozbudowę infrastruktury rowerowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Wagner: Ograniczanie ruchu to praca na lata

Przestrzeń

Wagner: Ograniczanie ruchu to praca na lata

Jakub Dybalski 12 lutego 2014

Z ronda De Gaulle’a… zniknie rondo? A co z palmą?

Przestrzeń

Z ronda De Gaulle’a… zniknie rondo? A co z palmą?

Jakub Dybalski 20 stycznia 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5