Partnerzy serwisu:
Mobilność

Miasto bez biletów, tylko z telefonem. Jak to może wyglądać

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-11-21 07:52
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miasto bez biletów, tylko z telefonem. Jak to może wyglądać
fot. GoPay
Firma GoPay chce zaproponować polskim miastom system, który nazywa Mobilną Kartą Miejską. To coś dużo bardziej rozbudowanego niż możliwość zakupu biletu przez telefon, a w przypadku pasażera sprowadza się do tego, że w poruszaniu się po mieście będzie potrzebował wyłącznie smartfona, bez karty miejskiej, mapy, portfela, czy dowodu osobistego.

MKM ma być aplikacją dostosowaną do potrzeb konkretnego miasta. Ta funkcjonująca więc np. w Krakowie, różniłaby się więc wyglądem od tej z której korzystaliby warszawiacy, czy poznaniacy. W GoPayu wspominają, że przygotowują się do testów aplikacji w pierwszym mieście w Polsce, choć nie chcą zdradzić w jakim.

Pomysł polega na uzupełnieniu tradycyjnych form nośników biletów, a w przyszłości może i nawet ich zastąpieniu. Wszystko jest w telefonie. MKM nie ma być jednak tylko platformą do kupowania biletów, ale wielofunkcyjnym narzędziem. Poza funkcją dystrybucji i przechowywania biletów ma być też informatorem miejskim, wejściówką do instytucji sportowych czy kulturalnych, ale też kanałem kontaktowym między urzędnikami a mieszkańcami.

Mieszkańcowi nie będzie potrzebny nawet dowód osobisty. Podczas rejestracji użytkownik będzie wgrywał swoje zakodowane zdjęcie. Kontroler swoim czytnikiem (też w telefonie) będzie to zdjęcie rozkodowywał z kodu QR i w ten sposób sprawdzi tożsamość pasażera.

Aplikacja będzie rzecz jasna umożliwiała zaplanowanie podróży, sprawdzenie rozkładów jazdy i dawała dostęp do wszelkiej informacji, której dziś pasażerowie szukają w różnych serwisach. I to nie tylko transportowej, ale ogólnomiejskiej. Na takiej samej zasadzie na której będzie można przedłużyć bilet miesięczny, będzie można przedłużyć abonament na miejskim basenie, czy kupić bilet do kina. W aplikacji mogą się też znaleźć informacje o promocjach w okolicznych sklepach,

Dla miejskich urzędników to tez rozwiązanie wygodne. Poza dostępem do statystyk sprzedaży biletów i informacjami o tym jak częste i efektywne są kontrole zyskuje też m.in. możliwość wysłania do konkretnej grupy pasażerów odpowiedniej informacji, ale też oni mają możliwość, za pośrednictwem aplikacji, składać wnioski czy przekazywać swoje uwagi. MKM staje się więc świetnym narzędziem do konsultacji z mieszkańcami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Bochenek: Telefon zastąpi portfel i kartę miejską

Komunikacja

Bochenek: Telefon zastąpi portfel i kartę miejską

Kasper Fiszer 09 listopada 2016

Płatność kartą w komunikacji, czy… od razu telefonem?

Mobilność

Płatność kartą w komunikacji, czy… od razu telefonem?

Jakub Dybalski 07 listopada 2016

GoPay: Do obsługi płatności w transporcie wystarczy telefon

Mobilność

GoPay: Do obsługi płatności w transporcie wystarczy telefon

Kasper Fiszer 03 listopada 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5