Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Miasta europejskie chcą zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2030 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Magdalena Romanowska

Data publikacji:
2021-04-25 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Miasta europejskie chcą zakazu sprzedaży samochodów spalinowych do 2030 r.
fot. Mariordo, lic. CC BY-SA 3.0
Grupa Transport&Environment z siedzibą w Brukseli zleciła sondaż dotyczący stosunku mieszkańców największych europejskich miast do sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi od 2030 r. 63 proc. ankietowanych stwierdziło, że popiera pomysł sprzedaży w Europie po 2023 r. tylko bezemisyjnych samochodów.

Jak pisze Reuters, wyniki sondażu YouGov, przeprowadzonego w imieniu działaczy z grupy Transport&Environment z siedzibą w Brukseli, przeprowadzono w marcu 2021 r. w 15 w miastach europejskich, w tym w Londynie, Warszawie i Budapeszcie. Spośród ponad 10 tys. ankietowanych 63 proc. stwierdziło, że popiera pomysł, aby po 2030 r. w Europie dozwolona była sprzedaż tylko samochodów bezemisyjnych. Badanie odbyło się internetowo.

29 proc. ankietowanych wskazało, że sprzeciwia się pomysłowi zakończenia sprzedaży samochodów benzynowych i diesla, a 8 proc. stwierdziło, że nie ma zdania. We wszystkich większych miastach większość – od 51 proc. w Antwerpii i Berlinie do 77 proc. w Rzymie – poparła zakaz.

We wrześniu ubiegłego roku KE zapowiedziała, że oceni, w jakim czasie silniki spalinowe w samochodach powinny przestać pojawiać się na rynku, aby osiągnąć założony cel redukcji emisji CO2 do 2030 r.

Grupa Transport&Environment domaga się jednak wyraźniejszych deklaracji i wezwała Komisję Europejską do uwzględnienia ogólnounijnej daty końcowej sprzedaży samochodów spalinowych w propozycjach dotyczących polityki klimatycznej, które mają się ukazać w czerwcu. Podobnie Austria, Dania, Holandia w marcu 2021 r. wezwały KE do ustalenia ogólnej daty wycofania sprzedaży samochodów spalinowych.

Holandia zaś już w 2017 r. zapowiedziała, że pozbędzie się z ulic samochodów napędzanych silnikami diesla i benzynowymi w ciągu najbliższych kilkunastu lat. Podobne zobowiązania przyjęła wcześniej Francja, w której termin rezygnacji z samochodów na benzynę i olej napędowy określono na 2040 r. Wielka Brytania, która nie jest już członkiem UE, wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi w 2030 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Francja: Elektryczne rowery za stare samochody!

Felietony i komentarze

Francja: Elektryczne rowery za stare samochody!

simetra 18 kwietnia 2021

Ciechanów: Czyste powietrze wymaga kompleksowych działań

Prawo & Finanse

Ciechanów: Czyste powietrze wymaga kompleksowych działań

Roman Czubiński 21 marca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5